Spomínajte na svojich vodcov

Spomínajte na svojich vodcov
 
„Písmo sväté nám káže: Spomínajte na svojich vodcov ktorí vám zvestovali slovo Božie. V zmysle týchto slov radi, vďačne a s láskou si spomíname na v blahej pamäti nášho biskupa Samuela Štarkeho.“- povedal na nedeľňajšom večierku v báčskopetrovskom kostole biskup SEAVC v Srbsku d.p.Samuel Vrbovský. Večierok bol venovaný 125. výročiu narodenia Samuela Štarkeho, druhého biskupa SEAVC (prvým bol Adam Vereš) a druhého predsedu MSJ (prvým bol Dr. Ján Bulík). Štarke bol hlavou cirkvi až 25 rokov (1933 – 1957) a Maticu viedol v období rokov 1935 – 1941.
 
foto
 
Večierok sa začal pesničkou Nuž Bohu ďakujme v predvedení vyše 40-členného petrovského cirkevného spevokolu. Zborový farár v CZ v Báčskom Petrovci Vladislav Ivičiak v pokračovaní privítal prítomných a podčiarkol, že je večierok predovšetkým venovaný Samuelovi Štarkemu ako petrovskému farárovi, ktorý slúžil predovšetkým Petrovcu a z Petrovca, ale slúžil aj celému nášmu národu a celej našej evanjelickej a.v. cirkvi v Kráľovstve Juhoslávii. Vyjadril tiež potešenie, že podujatie iniciovala MSS a že ho miestny MOMS a petrovský cirkevný zbor spoločne zrealizovali.
 
foto
 
Prihovorila sa i predsedníčka Matice slovenskej v Srbsku Katarína Melegová – Melichová, ktorá okrem iného povedala: „V tomto roku je toto už prakticky druhé podujatie, ktoré sme venovali tomuto veľkému mužovi našich dejín a našej kultúry, keďže sme s filatelistami Petrovca vydali príležitostnú obálku k tomuto výročiu.“
 
foto
 
Dňa 27. marca 1888 v Mošovciach sa narodil Samuel Štarke, evanjelický kňaz vo Vojvodine a významný národnokultúrny dejateľ dolnozemských Slovákov - o tom čítala Hana Majerová a Rastislav Labáth prečítal text o Štarkeho prínose pri zakladaní Slovenského gymnázia a Kníhtlačiarne – i jedno i druhé začalo s prácou v roku 1919. V texte nevystalo ani obdobie 1935-1941 kedy Samuel Štarke stál v čele Matice slovenskej v Juhoslávii.
 
foto
 
Hovorilo sa aj o rokoch 1920 až 1925 kedy bol Samuel Štarke zostavovateľom prvých šiestich Národných kalendárov, ktoré vychádzali v náklade priam neuveriteľných 7 500 výtlačkov (v súčasnosti je problém vypredať tisícový náklad). V kázni, ktorú Vladislav Ivičiak venoval Samuelovi Štarkemu citoval niekdajší jeho príhovor prečítaný na vianočných bohoslužbách v roku 1923.
 
foto
 
Nasledovali verše Viery Benkovej Chorál v prednese Hany Majerovej
 
foto
 
Na večierku sa zúčastnili aj pravnuci Samuela Štarkeho, čiže vnuk a vnučka našej známej zostavovateľky Kuchárky Ľudmily Dankove, ktorá bola jednou z piatich Štarkeho detí
 
foto
 
Janko Siroma - sólo organ Toccata prima, Georg Fridrich Muffat
 
foto
 
Miroslav Poničan a Vladislav Ivičiak - Trúbky a Chváľ Pána
 
foto
 
Pesničky Kto vypovedať vie a Ten Boh zaspievali Anna a Anna Margaréta Valentove zo Selenče
 

 
ZVUKOVÁ UKÁŽKA HUDOBNEJ ČASTI PROGRAMU
 
foto
 
foto
 
foto
 
Po večierku nevystali úprimné blahoželania všetkým čo sa podieľali na jeho stvárnení. Objektívom sme zachytili momentku keď senior vo výslužbe Pavel Andrášik srdečne blahoželal mladému trúbkarovi M. Poničanovi z Kysáča
 
Katarína Pucovská

Komentárov  

0 #1 ĎakujemMIlan Jablonský 2013-06-19 14:57
Som manželom jednej z jeho vnučiek Evy Jablonskej rod. Maľachovej .

Spoločne s manželkou ďakujeme za článok.
Zaujal nás:
Nahlásiť administrátorovi

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články