Deň Dunaja

Deň Dunaja
 
Na krásnom modrom Dunaji... Známy valčík rakúskeho skladateľa Johanna Straussa dnes si mnohí zatancovali. Niektorí aj pri Dunaji. Medzinárodný Deň Dunaja - 29. jún, je totiž sviatok, ktorý spája národy a ľudí žijúce v povodí tejto európskej rieky. Oslava na počesť rieky Dunaj sa usporiadala aj na jej brehoch v Hložanoch, kde miestne ekologické združenie Ekos zorganizovalo rad podujatí. Včera najprv usporiadali akciu úpravy zelených plôch vedľa cesty k Dunaju a dnešný deň sa už niesol v znamení hesla Vráťme Dunaju odňaté. Umelecká kolónia pod názvom Dunajský majster umenia bola určená predovšetkým žiakom. Deň Dunaja sa oslavoval aj na kanáli DTD v Báčskom Petrovci, kde dnes zakotvila jubilejná V. Regata vodami Vojvodiny.
 
foto
 
Foto Regata vodami Vojvodiny
 
Regata sa 8 dní plavila vojvodinskými vodami a za cieľ mala poukázať na krásy a význam predovšetkým vojvodinskej kanálovej siete. Účastníci regaty sa dnes okolo poludnia doplavili do Báčskeho Petrovca, kde oslávili Deň Dunaja súťažou vo varení rybacej polievky a paprikáša. Taktiež vyhlásili víťaza súťaže Kanaliána Džons, v ktorej pátrali po skrytom poklade.
 
foto
 
Foto Regata vodami Vojvodiny
 
Regata zajtra okolo poludnia vypláva z Petrovca a odchádza do Nového Sadu, kde je aj konečný cieľ tejto nevšednej nautickej avantúry vodami kanálu Dunaj – Tisa - Dunaj.
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články