Ženy v službe zachovania slovenskej tradície a kultúry v Srbsku

Ženy v službe zachovania slovenskej tradície a kultúry v Srbsku
 
Projekt pod týmto názvom v uplynulých dňoch realizovali členky Asociácie slovenských spolkov žien. Počas trojdňového pobytu v Banskej Bystrici a okolí, 47 členiek spolkov žien z Aradáča, Báčskej Palanky, Báčskeho Petrovca, Dobanoviec, Hajdušice, Hložian, Kovačice, Kulpína, Kysáča, Padiny, Pivnice, Silbašu, Slankamenských Vinohradov, Starej Pazovy a Vojlovice absolvovalo dielne prípravy a zdobenia medovníkov, tradičnej pochúťky najmä počas veľkonočných a vianočných sviatkov. Dielňu pripravila Jana Popovičová, odborníčka v SOS Banská Bystrica.
 
foto
 
Dielňu spoznajme Slovensko pripravila Anita Murgašová spolu s vedúcou Literárno hudobného múzea Soňou Šváčovou a realizovaná bola v prekrásnom ambiente Tajova na dvore rodného domu Jozefa Gregora Tajovského. Pri tejto príležitosti nám bol predstavený aj vynález ďalšieho Tajovského rodáka Jozefa Murgaša. Otázkou postavenia žien sa už v dávnych časoch zaoberala aj Hana Gregorová, o ktorej nám pani Murgašová viacej hovorila vo veľkolepom ambiente katolíckeho kostola v Tajove.
 
foto
 
S radosťou v srdciach nemôžeme nespomenúť krásny príhovor o tanci a speve škôlkarov z Tajova Anity Murgašovej, veľkej priaznivke a podporovateľke dolnozemských Slovákov na ceste zachovania slovenskej reči ďaleko za hranicami Slovenska a milý príhovor starostu obce Tajov.
 
Cesta nás viedla ďalej do Hronseku, do evanjelického kostola ktorý je v súčasnosti pod ochranou UNESCA. O tejto vzácnej historickej pamiatke nám hovoril pán farár Ján Jakuš a pani Júlia Kollárová.
 
foto
 
V historickom meste Banská Štiavnica sme navštívili Nový zámok, dom Sládkovičom ospievanej Maríny a námestie. Jedinečné kúpeľné mesto Sliač, nám v druhý deň pobytu na Slovensku ponúklo pookriatie a tichosť a sviežosť prekrásneho stredoslovenského kraja.
 
V tretí deň pobytu nás cesta viedla smerom do Heľpy na stretnutie so spevom a tancom, remeslami, tradičnou kuchyňou a krásnym slovenským krajom. Už v poobedňajších hodinách sa mesto ozývali slovenské pesničky, námestie znelo hudbou a hlukom veľkého počtu návštevníkov a zo stánkov voňali slovenské špeciality.
 
foto
 
Žiaľ, festival Horehronské dni spevu a tanca v tento deň prerušil prudký dážď a nedovolil nám užiť si z tejto krásy tak ako sme si priali.
 
Družba 47 žien z 15 slovenských prostredí, ktoré pri návrate domov dlho, dlho spievali slovenské pesničky, veríme že zostane najväčším bohatstvom tohto zájazdu.
 
Projekt bol realizovaný za podpory Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny a obce Kovačica.
 
Viera Miškovicová,
Predsedníčka ASSŽ

Komentárov  

+2 #1 Guest 2013-07-03 18:21
Boli to užasne zažitky ,vela sme sa naučili dobre pobavili priatelili a ešte dlho budeme spominat. Tie čo neboli možu banovat. Bolo super,Vierke dakujeme za organizaciu a prajeme aby aj dobuducna mala take dobre napady
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

VIERA BENKOVÁ

Novoročná zrkadlová sieň
1. ...
večer predčitujem z nebeskej oblohy
nedosnívané príbehy o živote ľudí...

2. Novoročný vinš

úctivo pristúp k bráne na básni,
postoj pri nej, v pokore a bázni;
nech sa Ti aspoň vo sviatočné dni,
ak nie vždycky a všade,
z dôvery a lásky otvorí;

3. Nový rok...

dni sú sťa dlhý
korálkový náhrdelník,
ktorý nám podaroval čas...

(úryvok)

Posledné komentáre

Posledné články