Deň zahraničných Slovákov a Svetové stretnutie Slovákov

Deň zahraničných Slovákov a Svetové stretnutie Slovákov
 
V predvečer Dňa zahraničných Slovákov dnes položili kytice k základnému kameňu Pamätníka slovenského vysťahovalectva v Sade Janka Kráľa v Petržalke a v priestoroch historickej budovy Národnej rady Slovenskej republiky v Bratislave Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí usporiadal slávnostnú akadémiu. Na nej sa zúčastnili poprední predstavitelia štátneho, politického, krajanského a kultúrno-spoločenského života. V Košiciach sa dnes začalo Svetové stretnutie Slovákov.
 
foto
 
V kontexte 5. júla a Štátneho sviatku sv. Cyrila a sv. Metoda sa nielen na Slovensku, ale aj v celom slovenskom zahraničí pripomína pamätný Deň zahraničných Slovákov. Sviatok státisícov Slovákov v diaspóre, ktorí v etapách vysťahovalectva, emigrácie či súčasnej ekonomickej migrácie opúšťali Slovensko prakticky už od začiatku 18. storočia. Vtedy začali osídľovať Dolnú zem a jej oblasti v dnešnom Maďarsku, Rumunsku, Srbsku a Chorvátsku.
 
Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí v snahe spájať krajanov nielen za hranicami Slovenska, ale aj priamo vo vlasti ich predkov či v ich niekdajšej domovine, si v tomto roku pripomína Deň zahraničných Slovákov v obzvlášť sviatočnej atmosfére 1150. výročia príchodu solúnskych vierozvestcov – sv. Cyrila a Metoda na územie historickej Veľkej Moravy ako aj 20. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky.
 
foto
 
Vernisážou výstavy venovanej 1150. výročiu príchodu solúnskych bratov sv. Cyrila a Metoda sa dnes v Košiciach - Európskom hlavnom meste kultúry, začalo Svetové stretnutie Slovákov. Prvý deň festivalu vyvrcholil podvečer otváracím ceremoniálom na pešej zóne Starého mesta, na ktorom vystúpili domáce i zahraničné umelecké kolektívy. Vojvodinských Slovákov reprezentuje Krajan Vojvodina. Festival potrvá do nedele 7. júla 2013 a je v poradí už dvanástym pokračovaním tohto významného podujatia.
 
Matica slovenská organizuje v trojročných intervaloch Svetové stretnutie Slovákov – Matičný svetový festival slovenskej mládeže. V roku 2013 sa toto významné podujatie uskutočňuje v Košiciach a nesie sa v znamení 150. výročia založenia Matice slovenskej, ako aj 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na územie dnešného Slovenska a 20. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Záštitu nad podujatím prevzal predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico.
 
Organizátori multižánrového a multigeneračného medzinárodného festivalu pripravili v Košiciach, ako i v okolitých mestách a obciach Košického a Prešovského kraja bohatý štvordňový program, v rámci ktorého sa predstaví niekoľko stoviek účinkujúcich zo Slovenska, Srbska, Bulharska, Česka, Chorvátska, Kanady, Rakúska, Rumunska, Ukrajiny a USA. Súčasťou atraktívnej programovej ponuky budú okrem folklórnych vystúpení, hudobných koncertov, divadelných predstavení či oživovania histórie aj multimediálne inscenácie, cyrilo-metodské tvorivé dielne...

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články