O slávnostiach, trochu ináč, deň za dňom...

O slávnostiach, trochu ináč, deň za dňom...
 
SNS sa začali prakticky vo štvrtok 1. augusta oslavou desiateho výročia Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny (NRSNM). Pri tej príležitosti svetlo sveta uzrela veľká, hrubá (500 stranová), luxusná, ťažká ? (váži vyše 2 kg) kniha s množstvom fotografií. Pekne je čítať o veľkých činoch nášho národnostného vedenia, o čom sa v knihe píše veľkými, tučnými písmenami, dívať sa na množstvo krásnych farebných záberov, zachytávajúcich prevažne predsedníčku – niektoré fotografie sa dokonca aj opakujú - a pri toľkom luxuse sa cítiť skutočne dôležito veľký. Len či sme skutočne veľkí? Alebo je veľká len tá kniha?
 
foto
 
Nasledujúci deň, v piatok 2. augusta slovenský minister a podpredseda vlády Miroslav Lajčák sa v Petrovci stretol s premiérom Srbska Ivicom Dačićom. Po schôdzi minister Lajčák povedal niečo pre nás nanajvýš dôležité. Medzi iným zdôraznil, že je Slovensko odhodlané ten dlh, ktorý má Srbsko voči Slovensku a ktorý sa musí splatiť, deponovať pre nás, tunajších Slovákov. Ide o dlžobu, ktorá toho času už narástla do výšky zo 20 miliónov dolárov.
 
foto
 
V sobotu na matičnom zhromaždení predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Igor Furdík prítomným matičiarom a sebe, ale snáď aj predsedníčkam našich strešných organizácií, zadal matematický príklad: ak je prihlásených Slovákov s právom hlasu 31 000 a podľa princípu, akým sa vypočítava mandát poslanca menšinových politických strán v republikovom parlamente, ktorý určuje, že 14 500 hlasov zabezpečí jedno miesto v zhromaždení Srbska, koľkých poslancov by tunajší Slováci mohli mať? Sám aj riešil úlohu a dodal, že s dvomi republikovými poslancami by Slováci mohli byť dôležitým faktorom, ako čo sú dôležitým faktorom aj iné menšinové strany.
 
foto
 
V nedeľu sa konalo stretnutie slovenských vojvodinských novinárov, kde udelili novoustanovenú Cenu za prínos v oblasti kultúry Výboru pre informovanie NRSNM.
 
foto
 
Novinárske združenie bude teda udeľovať cenu nie za novinárske príspevky ale iba za „prínos v oblasti kultúry“. A novinári píšuci na politické, ekonomické, hospodárske, športové...témy sú vyradení z konkurencie. Alebo si cenu nezasluhujú? Alebo,... žeby sme vôbec nemali kvalitných novinárov, píšucich napr. na politické témy, alebo sú len nežiaduci... Ak ani jedno z uvedeného a podľa princípu reciprocity, by teda Výbor pre kultúru NRSNM mohol ustanoviť Cenu za prínos v oblasti žurnalistiky.
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné články