15. Medzinárodný festival fotografie a filmu Pávie pero

15. Medzinárodný festival fotografie a filmu Pávie pero
 
Zlaté Pávie pero dostal Adam Jonáš za fotografiu Základná škola v Bielom Blate s učiteľom druhej triedy Martinom Miksatom z roka 1952. Strieborné Pávie pero za kolekciu 12 fotografií z Kysáča dostal Michal Ďurovka a porota Miestneho spoločenstva Gospođinci odmenila fotografiu Spracovanie konôp v Kysáči z roka 1932, ktorú tiež zaslal Michal Ďurovka.
 
foto
 
Spracovanie konôp v Kysáči z roka 1932
 
V aule ZŠ Žarka Zrenjanina v Gospođinciach, v dňoch 30. a 31. augusta 2013 prebiehal 15. Medzinárodný festival fotografie a filmu Pávie pero. Na konkurz sa prihlásili účastníci zo Slovinska, Chorvátska, Bosny a Hercegoviny a Srbska. Organizátor festivalu KID PČESA, Nový Sad a spoluorganizátori Zhromaždenie obce Žabalj a Klub 100P plus, Nový Sad, sa postarali o zaujímavú prezentáciu odmenených dokumentárnych filmov ako i fotografií prostredníctvom video bimu za prítomnosti mnohopočetného obecenstva.
 
foto
 
Odmenení a organizátori festivalu Pávie pero (foto: Ján Ďurovka)
 
Témami tohtoročného festivalu, ktorý sa uskutočnil pod patronátom Fotozväzu Srbska, boli: Kukurica, Staroba a Sépia - staré fotografie. Z Kukurice vystavených bolo 61 fotiek, odmenení boli 6 autori a pochválení 4. Zlaté pávie pero dostala Senka Paunović zo Sarajeva a Zlaté pávie pero za kolekciu Ivan Pančić zo Zrenjaninu. Keď ide o tému Staroba vystavených bolo 59 fotiek, odmenených 6 autorov a pochválených 5. Zlaté pávie pero dostal Aleksandar Jovanović z Valjeva a Zlaté pávie pero za kolekciu Čedomir Biuković zo Sriemskej Mitrovice.
 
Keď ide o konkurz starých fotografií pomenovaný Sépia, do užšieho kruhu zišlo 70 starých fotografií, ktoré boli aj prezentované a o nich hovoril Dr Veselin Lazić a samotní kolekcionári, z ktorých odmenili 6-tich a pochválili 3-roch. Zlaté pávie pero dostal: Adam Jonáš za fotografiu Základná škola v Bielom Blate s učiteľom druhej triedy Martinom Miksatom z roka 1952.
 
foto
 
Zlaté pávie pero - Adam Jonáš, Základná škola v Bielom Blate s učiteľom druhej triedy Martinom Miksatom z roka 1952
 
Zlaté pávie pero za kolekciu fotografií Z Oldalovho ateliéru, dostal Ivan Pančić zo Zrenjaninu. Strieborné pávie pero za kolekciu 12 fotografií z Kysáča, dostal Michal Ďurovka.
 
foto
 
Strieborné pávie pero za kolekciu - Michal Ďurovka, Svadba v Kysáči, 1940
 
Okrem odbornej poroty staré fotografie hodnotila aj porota Miestneho spoločenstva Gospođinci, ktorá odmenila fotografiu Spracovanie konôp v Kysáči z roka 1932, ktorú zaslal M. Ďurovka.
 
Na tomto festivale súťažili aj dokumentárne filmy na zadané témy, avšak na tému kukurice neprišiel ani jeden. Na tému, staroby do oficiálnej selekcie bolo zvolených 18 filmov a až 14 aj odmenených. Grand Prix festivalu sa dostal filmu Sreća je... kada smo zadovoljni sobom, z produkcie RTV Vojvodina, scenáristky Milanky Vorgićovej a režiséra Slavuja Hadžića.
 
M. Ďurovka

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články