Naše vankúšiky v Palanke

Naše vankúšiky v Palanke
 
Záujemcovia o slovenskú ľudovú tradíciu sa v nedeľu 1.septembra v palanskom Slovenskom dome mohli kochať vo výstave vankúšikov, ktorú prichystali členky Spolku žien pri MOMS Báčska Palanka a pomenovali ju Naše vankúšiky. Vankúšikov, rozličných techník, z rozličných časových období, príležitostných, ozdobných, detských bolo zhruba 200 a pripomínali minulé časy, každý na svoj spôsob. K výstave vankúšikmi prispeli aj členky pivnického a pazovského spolku žien.
 
foto
 
foto
 
foto
 
Exponáty - vankúšiky
 
V družbe sa pripojili, okrem spomínaných aj členky spolkov žien: z Lalite, Selenče, Hložian, Iloka, Báčskeho Petrovca (Spolok petrovských žien a združenie Zlaté remeslá), tiež palanských spolkov (Zlatne ruke a Večera Šandor). Prítomných privítala predsedníčka Spolku žien pri palanskom MOMS Darina Valachová. Výstavu navštívil aj pán farár Vladimír Grňa s manželkou.
 
foto
 
Spoločná fotka členiek Spolku žien pri MOMS B.Palanka
 
Ešte jedna zaujímavá tematická výstava v službe spomienky a zachovania od zabudnutia klenot našich predkov. Opravdivý zážitok pre dušu a oči. Nech majú sily usilovné ruky žien pokračovať v ďalších plánovaných akciách.
 
Elena Hložanová

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články