Deň sviatočný máš svätiť!

Deň sviatočný máš svätiť!
 
Tretie prikázanie
 
V podstate ani nejde o prikázanie ale o najdobroprajnejšiu radu. Ňou sa nič zlé ani ťažké nevyžaduje, ale s najlepším úmyslom sa človeku nakladá ako povinnosť iba to, čo on nutne potrebuje. Sviatočný deň má byť pre neho sviatočnou chvíľou, keď si má odpočinúť po práci, ktorú každému z nás nakladá pozemská púť. Odpočinúť si, a to najmä psychicky. Pre seba si vyhradiť deň posvätný, sviatočný. Tento víkend nám ponúka bohaté možnosti svätenia posvätných chvíľ. V nedeľu si v Kulpíne pripomenieme 200-ročnicu pravoslávneho chrámu a v petrovskom evanjelickom kostole predpoludním usporiadajú Kralické služby Božie, kým večierok bude ekumenický a venovaný bude začiatku školského roka. Zajtra v Starej Pazove bude 30. celocirkevné stretnutie našej evanjelickej mládeže.
 
foto
 
V petrovskom kostole sa v nedeľu 15. septembra o 9:30 usporiadajú Kralické služby Božie s Večerou Pánovou. Venované budú spomienke na Tranoscius a starému Liturgickému poriadku. Cirkevná správa preto pozýva aj najstarších členov cirkevného zboru a pre tých, ktorí nemôžu prísť pešo, od 8:30h bude zabezpečená preprava autom. Treba sa len predbežne ohlásiť u niektorého člena cirkevnej správy alebo u kantora. Pre najstarších členov cirkvi bude po službách Božích prichystané aj malé občerstvenie a káva na novej fare. So sebou si treba vziať Tranoscius. Evanjelický Spevník sa nebude používať.
 
foto
 
V Kulpíne, v Muzeálnom komplexe, v nedeľu 15. septembra o 17.00 bude slávnosť pri príležitosti 200-ročnice pravoslávneho chrámu Vaznesenja Gospodnjeg. V rámci tohto významného jubilea sa začnú aj Dni metropolita Stefana Stratimirovića, o ktorom bude premietnutý dokumentárny film a ktorému v takzvanej aleji velikánov odhalia bustu.
 
foto
 
O bohatých dejinách kulpínskeho pravoslávneho kostola viac tu:
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články