Literárne stretnutie a osemdesiatka Spolku žien v Pivnici

Literárne stretnutie a osemdesiatka Spolku žien v Pivnici
 
V Pivnici 15. septembra nedeľné poobedie patrilo tretiemu literárnemu stretnutiu žien. Bolo tu prečítané devätnásť textov v nárečí z rozličných slovenských osád Vojvodiny. Podujatie zorganizoval Spolok žien z Pivnice na čele s predsedníčkou Annou Valášekovou. Týmto činom pivnický Spolok žien oslávil aj veľké jubileum a to 80 rokov od prvého založenia Spolku žien (1933-2013).
 
foto
 
Početné členky a vážení hostia si najprv v Diakonickom dome pozreli nádherne nainštalovanú výstavu družbovských ručníkov, krojov, ručných prác, nábytku a predmetov z minulosti našich predkov.
 
foto
 
Potom v miestnostiach SKUS-u prítomných privítala predsedníčka pivnického Spolku žien Anna Valášeková. Vyjadrila potešenie, že sa na literárne podujatie prihlásili autorky s devätnástimi textami. Srdečne privítala blízku spolupracovníčku, riaditeľku Gerontologického centra v Báčskej Palanke Nadu Julinac a predsedníčku ASSŽ Vierku Miškovicovú, ktoré sa prítomným aj prihovorili. Predsedníčka ASSŽ Vierka Miškovicová pochválila Pivničanky a vyzdvihla ich nežistnú a šľachetnú prácu, lebo pozvali k tvorbe, podnietili ženy prejaviť verejne, to, čo cítia, a je to nanajvýš krásna vec.
 
foto
 
Prítomní boli predstavitelia z prostredí: Laliť, Selenča, Silbaš, Báčska Palanka, Kulpín, Báčsky Petrovec, Hložany, Padina, Kovačica, Stará Pazova, Slankamenské Vinohrady, Ilok, Nová Gajdobra, Tovariševo a Čelárevo. Svoje práce čítali: Katarína Arňašová a Zuzana Koruniaková-Medveďová z Báčskeho Petrovca, Eva Pavićevićová a Zuzana Čížiková-Babincová z Kovačice, Anna Hrnčiarová z Lalite, Ružena Kraticová z Padiny, Anna Fábryová z Iloka, Zuzana Dudková a Anna Galambošová z Hložian, Elena Hložanová z Báčskej Palanky, Anna Malková a Mária Záborská zo Starej Pazovy, Anna Koleková zo Selenče (Etno-sekcia), Elenka Galambošová a Jaroslava Širková zo Silbaša, Katka Menďanová z Iloka, Miluška Beláňová z Pivnice ako aj Pivničanka Daniela Durgalová, ktorá prečítala text svojej starej mamy Alžbety Séčovej z Pivnice a text Vlasty Vinkovičovej z Boľoviec.
 
foto
 
Členky Speváckej skupiny Spolku žien z Pivnice na dobrú náladu zapievali štyri piesne a domáci sa predstavili aj dvomi veselými scénkami (príbehmi): Jak tí naší kopali kukuricu a Pivnické trampoty.
 
foto
 
foto
 
Konferencierky boli Anna Záskalická a Daniela Durgalová.
 
Stretnutie opodstatnilo svoje poslanie aj po tretíkrát. Zúčastnili sa tu ženy, ktoré chcú písať, ale väčšina z nich sa nemala možnosť prezentovať, zverejniť texty, či básne, lebo nie sú spisovateľkami, hoci mnohé s láskou vkladajú litery spomienok na papier a majú vlohy na písanie.
 
Autorky textu si aj tohto roku odniesli domov darčeky z ktorých najvzácnejšia je publikácia literárnych textov z minuloročného stretnutia. Vydal ju pivnický Spolok žien v spolupráci s Gerontologickým centrom.
 
Spolku žien Pivnica ako organizátorovi a financiérovi podujatia patrí všetka česť! Prajeme im, aby v tejto nanajvýš šľachetnej práci zotrvali.
 
Elena Hložanová
 
1. fotka: Družbovské ručníky
2. fotka: Starodávna skriňa
3. fotka: Nada Julinac, Anna Valášeková a Viera Miškovicová
4. fotka Spevácka skupina Spolku žien Pivnica
5. fotka Scénka: Jak tí naši kopali kukuricu
6. fotka, Scénka: Pivnické trampoty

Komentárov  

+1 #1 Anna 2013-09-18 14:52
Gratulujem, zelam vam nech sa vam dari!
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články