September v znamení 130 rokov príchodu Slovákov do Bieleho Blata

September v znamení 130 rokov príchodu Slovákov do Bieleho Blata
 
Okrúhle výročia sú udalosti slávnostné, nielen v živote človeka, ale aj organizácie a mesta. Sú príležitosťou spomínať, bilancovať, plánovať, ale tiež príležitosťou dať o sebe vedieť. Bieloblatčania v rámci svojho jubilea dávajú o sebe vedieť od začiatku septembra. Najprv im hosťami boli členovia Folklórnej skupiny Važec z Važca a členovia Folklórneho súboru Karpaty z Bratislavy. Za ich pomoci a spolu s domácim maďarským a bulharským KUS-om zorganizovali tradičný Ovčiarsky deň. Ovčiarstvo je súčasťou ich dejín. A dedina bez dejín je ako strom bez koreňov- uzhodli sa na tom aj počas minulého víkendu, keď v tejto malebnej dedine usporiadali slávnostné zasadnutie Zhromaždenia MOMS, slávnostné bohoslužby a privítali hostí z Padiny.
 
foto
 
Predošlý víkend sa v Bielom Blate niesol v znamení svojského priateľstva
 
Pri oslave výročia sme si nielen pripomenuli históriu príchodu Slovákov, ale ho aj obohatili stretnutím rodín. Z histórie vieme, že do Bieleho Blata sa presťahovalo 188 rodín z neďalekej Padiny, ktoré sa za lepšou budúcnosťou vydali pre nedostatok vody.
 
Po slávnostnom zasadnutí Zhromaždenia MOMS organizátori usporiadali kultúrno-umelecký program domácich ochotníkov a hostí z Padiny a výstavu padinského insitného maliara Juraja Ľavroša s výstavou ručných prác bieloblatských žien.
 
foto
 
V Bielom Blate vystavovali padinský insitný maliar Juraj Ľavroš a jeho dcéra Liljana Galas
 
Oslava 130 rokov príchodu Slovákov do Bieleho Blata, ktorá sa uskutočnila v Dome kultúry, sa začala slávnostným otvorením výstavy padinského insitného maliara Juraja Ľavroša a jeho dcéry. Na slávnostnom otvorení výstavy sa prihovoril insitný maliar z Padiny Pavel Povolný-Juhás a predstavil Juraja Ľavroša nielen ako maliara, ale aj ako hudobníka, ktorý potom aj zahral na slovenskom nástroji - fujare. Maliarovo dielo, jeho úspechy a tvorbu predstavila Daniela Ďurašová a výstavu otvorila bývala riaditeľka základnej školy Katarína Dolinajová.
 
foto
 
Juraj Ľavroš v tomto roku oslávil okrúhle životné jubieum - 50 rokov a výstava v Bielom Blate bola jeho štvrtá samostatná výstava.Od malička maľoval,svoj talent spojil s láskou k rodnej Padine, čo je aj typické pre jeho obrazy.
 
foto
 
Program výstavy obohatili členovia folklórnej skupiny pri DK Michala Babinku a skrášlili spevom Denis Gavlas, sprevádzaný na harmonike Vladimírom Halaj.
 
Bieloblatčania pre Padinčanov a hostí pripravili pekný program.Navštívili sme Etno domu a etno dom Mariju Haník, ktorá nás sprevádzala vo svojom etno múzeu.
 
foto
 
Nasledovalo slávnostné zasadnutie MOMS Biele Blato, na ktorom odovzdali ďakovné listy a na ktorom sa prihovorila predsedníčka MS v Srbsku Katarína Melegová – Melichová, čestný predseda MSS Rastislav Surový a zakladateľka AERD Padina Daniela Ďurašová
 
foto
 
Spoločný kultúrno-umelecký program súborov z Bileeho Blata a Padiny bol symbolický «rodinný«, keďže tieto dve dediny sú posplietané medzi sebou silnými rodokmeňmi čo bolo cítiť aj v hľadisku Domu kultúry. Folkloristi excelentne predviedli program, tancom, spevom, Juraj Ľavroš hrou na fujare a Pavel Povolný – Juhás plieskaním karikášom si vyslúžil osobitný potlesk publika. Pavel Povolný Juhás odovzdal Jarmile Hromčíkovej knihu Prvé ulice, v ktorej sa spomína odchod Slovákov na Dolnú zem aj do Bileeho Blata.
 
Oslava sa realizovala vďaka finančnej podpore USZZ, projekt napísala Asociácia pre edukáciu a regionálny rozvoj Padina.
 
Správu pripravila Daniela Ďurašová, AERD Padina

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné komentáre

Posledné články