Storočná Jednota

Storočná Jednota
 
Šídski Slováci si v tomto roku pripomínajú významné výročie - 100 rokov pôsobenia Slovenského kultúrno-umeleckého spolku Jednota. Oslavy, ktoré sa začali ešte v apríli, vyvrcholili dnešnou slávnostnou schôdzou Zhromaždenia spolku Jednota. Pri tejto príležitosti usporiadali výstavu exponátov o storočnej činnosti spolku a premietli dokumentárny film "SKUS Jednota Šíd 1913 - 2013". V dnešný deň sa v Šíde konali aj misijné slávnosti sriemskeho seniorátu s posviackou okien na renovovanom kostole.
 
foto
 
foto
 
foto
 
foto
 
foto
 
Slávnostnú evanjelickú liturgiu slúžil biskup SAEVC Samuel Vrbovský a kázňou poslúžil Ján Vinkovič, farár boľovský a senior sriemsky. Na službách Božích sa podieľali aj farári Sriemskeho seniorátu: Ján Vida farár v Erdevíku, Igor Feldy, farár staropazovský a domáca pani farárka Olina Kolárová. Po posviacke okien, stuhu na nich symbolicky prestrihol poradca slovenského veľvyslanca v Belehrade Jozef Sabo.
 
foto
 
foto
 
foto
 
Oslava pokračovala v Slovenskom dome, kde bol premietnutý dokumentárny film o storočnici spolku Jednota autora Stanislava Stupavského.
 
Katarína Pucovská
Foto: Radio Šid

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články