Pocta zosnulému profesorovi

Pocta zosnulému profesorovi
 
Chvíľu ticha Dr. Michalovi Týrovi dnes venovali kolegovia, študenti, priatelia, ctitelia... Komemorácia prebiehala na Filozofickej fakulte v Novom Sade, kde Michal Týr na Katedre slovakistiky do výslužby pôsobil ako riadny profesor. Trúchlivé spomienky, nejedna slza, zvieranie hrdla a zlyhávanie hlasu... ťažoblivo bolo všetkým, najmä dcére Zuzanke a manželke Zuzke, ako aj kolegom-profesorom pri čítaní rozlúčkových listov.
 
foto
 
Na komemoračnom posedení najprv sa prihovorila vedúca Katedry slovakistiky prof. Dr. Jarmila Hodoličová, ktorá vyzvala prítomných minútkou ticha vzdať poctu zosnulému
 
S dlhoročným kolegom Miškom Týrom sa dojímavým príhovorom rozlúčila profesorka Anna Marićová. Profesor Miroslav Dudok vysvetlil, že zosnulého všetci oslovovali „Miško“, čo samo o sebe svedčí, že to bol dobrý človek. Zástupkyňa vedúcej Katedry Anna Makišová prečítala sústrasný list Dr. Márie Mijavcovej, ktorá si zaspomínala na dlhoročnú úspešnú spoluprácu s Miškom Týrom.
 
foto
 
Prof. Michal Týr bol i externým pracovníkom na Filologickej fakulte Belehradskej Univerzity, na Katedre slavistiky, kde prednášal lingvistiku. Tamojší kolektív sa tiež prišiel rozlúčiť so svojim spolupracovníkom.
 
foto
 
V mene Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny, ako aj v mene Asociácie slovenských učiteľov a všetkých učiteľov prihovorila sa predsedníčka Výboru pre vzdelávanie NRSNM Svetlana Zolňanová, ktorá podčiarkla významnú pomoc profesora Týra, ktorý ochotne spolupracoval s NRSNM a rad rokov býval členom komisie v republikových súťažiach zo slovenského jazyka.
 
foto
 
Zajtra 8. októbra 2013 o 11.15 h na novosadskom cintoríne bude smútočná pohrebná rozlúčka s prof. Dr. Michalom Týrom.
 
foto
 
V 90. žalme, v Mojžišovej modlitbe je napísané: „Čas nášho života je sedemdesiat, pri dobrej sile osemdesiat rokov; ich pýchou je námaha, strasť; on rýchle prejde, a my odletíme.“
 
Milan Rúfus hovorieval, že strata je súčasťou bytia.
 
Katarína Pucovská

Komentárov  

0 #1 b 2013-10-08 04:01
Česť Miškovej pamiatke...
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články