Za Jovankou Broz (89)

Za Jovankou Broz (89)
 
Jovanka Budisavljević sa narodila 7. decembra 1924 v Pećanoch v Like.V manželstve s Josipom Brozom bola od roku 1952 do jeho smrti roku 1980. Od Titovej smrti žila utiahnuto v belehradskom sídlisku Dedinje. Vdova po bývalom prezidentovi SFRJ Jovanka Brozová zomrela dnes predpoludním o 11,45 h v Belehrade vo veku nedožitých 89 rokov. Bývalú prvú dámu balkánskej krajiny hospitalizovali 23. augusta tohto roka vo vážnom stave po ľahšom infarkte myokardu na jednotke intenzívnej starostlivosti jednej z belehradských nemocníc. Od leta bola v starostlivosti špecialistov, ktorí potvrdili, že dnes krátko pred poludním skonala.
 
foto
 
Jovanka Brozová bola manželkou hlavy juhoslovanského štátu od roku 1952. Krátko po Titovej smrti v máji 1980 musela však opustiť prezidentskú rezidenciu a presťahovať sa do inej vily patriacej štátu, pričom si podľa vlastných slov nesmela vziať ani osobné veci.
 
Až pred niekoľkými rokmi dostala táto žena, ktorá mala svojho času v bývalej Juhoslávii značný vplyv a bola očitou svedkyňou viacerých historických udalostí, občiansky preukaz a cestovný pas. Skončilo sa tak pre ňu obdobie faktického domáceho väzenia, informovala nedávno agentúra APA.
 
foto
 
Pre médiá bola niekdajšia prvá dáma Juhoslávie prakticky nedostupná. Iba tento rok zverejnili niektoré jej vyjadrenia, ktoré sú skôr komentármi ku knihám o jej manželovi a ich autentickosť je otázna.
 
foto
 
Vláda Srbska bude mať zajtra schôdzu, na ktorej formujú organizačný výbor pre pohreb Jovanky Brozovej a zároveň aj určia miesto a dátum pohrebu – povedal minister pre domáci a zahraničný obchod a telekomunikácie Rasim Lajajić.
 
foto
 
Pre agentúru Tanjug Ljajić vyhlásil, že Jovanka pravdepodobne bude pochovaná v Dome kvetov a to vo vedľajšej miestnosti, pri ktorej, je pochovaný jej manžel, niekdajší prezident SFRJ Josip Broz Tito.

Komentárov  

+2 #1 Česťa 2013-10-20 17:17
U nás povedia: Dobre sa jej aj stalo...
S ňou tájde i dobrá predposledná časť nás, ktorí sme voľakedy vedeli oslavovať Deň mladosti...
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články