Jánošícki Slováci po 190 rokoch...

Jánošícki Slováci po 190 rokoch...
 
...si zachovali slovenskú hrdosť a cítenie. Veď ide o dedinu hrdinského slovenského mena – Jánošíka. V sobotu si v tejto malebnej dedinke vo východnej časti južného Banátu bohatým programom pripomenuli 190. výročie príchodu Slovákov do osady. Ústredné oslavy prebiehali v popoludňajších a večerných hodinách a v rámci nich odhalili pamätnú tabulu na Základnej škole T. G. Masaryka, usporiadali prezentáciu knihy Prečo si sa mladá vydávala, v ktorej Martin Listmajer spracoval zvyky, obyčaje a piesne v Jánošíku a večer v Dome kultúry prebiehal folklórny galakoncert Slovenského kultúrno – umeleckého spolku Jánošík v réžii Kataríny Mosnákovej.
 
foto
 
Foto: Danijel Hudjec
 
foto
 
foto
 
Na začiatku programu k jubileu Jánošíčanom zablahoželala predsedníčka NRSNM Anna Tomanová – Makanová. Nasledoval galaprogram, bohatý a vydarený a ktorý podľa slov choreografky a režisérky Kataríny Mosnákovej, bol korunou ich takmer dvojročnej práce.
 
foto
 
foto
 
V rámci dedinských osláv, počas celého dňa v jánošíckom chráme Božom bola otvorená výstava olejomalieb Aničky Jankovićovej, autorky oltárneho obraza, ako aj výstava gobelínov jej matky Anny Češkovej.
 
foto
 
Jánošík patrí do obce Alibunar. Slováci sa do osady nasťahovali roku 1823 prevažne z Nitrianskej a Novohradskej župy. Toho času ich v Jánošíku žije asi tisíc.
 
Oslavy finančne podporili: Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Bratislava, Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku, Obec Alibunar a Miestne spoločenstvo Jánošík.
 
Katarína Pucovská
Foto: Danijel Hudjec

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články