Všehochuť Bibliotéky

Všehochuť Bibliotéky
 
Viažeme knižky povrázkami z lúky. Viažeme perom slová do viet. Viažeme za noci vety do básní a próz. Zväzky nedočkavých slov čakajú čitateľa. Pozorne bdejú, kedy príde ich čas, ktosi ich vezme nežne do ruky a stránky pošteklí prstami. S neskorou jeseňou veštíme knihám lásku láskavú. Už sa blíži... ten, čo ju má rád. Veštba sa do roka naplnila. Čitateľ prišiel. Ba prišli ich tisícky, aby sa potešili pohľadom na dav ľudí, prehrabúvajúcich sa v tonách literatúry. Tu chytia nový román, tam položia najnovšiu drámu, hentam zavadia o staronové rýmy. Aj takto to vyzeralo na medzinárodnom knižnom veľtrhu v Bratislave Bibliotéka 2013.
 
foto
 
Krajanská literatúra mala zastúpenie v spoločnom stánku dolnozemských Slovákov, kde sa okrem Slovákov zo Srbska (Slovenské vydavateľské centrum, Báčsky Petrovec; Matica slovenská v Srbsku, Báčsky Petrovec), Rumunska (Kultúrna a vedecká spoločnosť Ivana Krasku, Nadlak), Maďarska uviedli aj Slováci z Českej republiky (Slovensko-český klub, Praha) a Chorvátska. Pri vystavovaných krajanských periodikách i knižných vydaniach sa pristavili desiatky návštevníkov. V družnej debate vždy vysvitlo, že krajanská problematika je známa najmä tým, čo majú medzi svojimi známymi krajanov, prípadne v niektorej oblasti určitý čas pobudli. Mnohých krajanská literatúra zaujala aj ako študijný materiál. Prezentácia Slovákov žijúcich v zahraničí priniesla do domácich vôd osvetu a návštevníci veľtrhu sa v rozhovoroch so zástupcami krajanských vydavateľstiev mohli o živote Slovákov v zahraničí veľa dozvedieť.
 
foto
 
V sprievodnom programe uviedli na pódiách Incheby krajania niekoľko prezentácií súčasnej knižnej tvorby. Vo štvrtok 14. novembra sa uskutočnila prezentácia súčasnej poézie vojvodinských Slovákov. Slovenské vydavateľské centrum z Báčskeho Petrovca okrem iných titulov predstavilo knihu prof. Dalimíra Hajka. V ten istý deň sa konala aj prezentácia knihy doc. Miroslava Kmeťa Krátke dejiny dolnozemských Slovákov. V piatok Matica slovenská v Srbsku prezentovala antológiu Plášť Bohyne. Posledná prezentácia zas priniesla osobné stretnutie slovenských literátov zo Srbska s domácimi čitateľmi. O vydavateľskej činnosti hovoril riaditeľ Slovenského vydavateľského centra Vladimír Valentík a o svojich knihách Martin Prebudila, Miroslav Demák, Viera Benková i Samuel Boldocký.
 
foto
 
Počas štyroch dní od 14. do 17. novembra bratislavská Incheba slávila sviatok milovníkov písaného slova. Už 21 rokov niekdajšie korunovačné mesto kraľuje knihám. Po siedmykrát na veľtrhu udelili aj cenu Bibliotéky za najlepšie slovenské knižné dielo ženskej autorky vydané v predošlom roku. Víťazkou sa stala Lucia Piussi za dielo Život je krátky.
 
Veľtrh otvára priestor na priateľské stretnutia vydavateľov, čitateľov i distributérov. Kde-tu môžete stretnúť známeho spisovateľa a ak niekoho nepoznáte, máte šancu dozvedieť sa o ňom v sprievodnom programe. Na niekoľkých pódiách po celé dni autori prezentujú najnovšie tituly. Zároveň návštevníka zaujmú aj stánky ponúkajúce odbornú literatúru, vzdelávacie programy, učebnice a inovatívne hry. Knižný veľtrh Bibliotéka sa spája na tom mieste s rovnocenným a neodlučiteľným veľtrhom Pedagogika. Vďaka tomu sa návštevníkom dostávajú do povedomia aj vydavateľstvá odbornej literatúry a vzdelávacie inštitúcie. Hosťom tohtoročného podujatia bola Ruská federácia, ktorá pripravila stretnutia s niekoľkými svojimi spisovateľmi.
 
foto
 
Knihy volajú po revolte. V živote v spoločnosti i v žití každého z nás. Ich múdrosť môže pomôcť nabúrať napohľad „neotrasiteľnú“ statiku iných médií, ktoré neraz nekvalitou hatajú zdravý úsudok človeka. K tomu však knihy potrebujú ľudí so srdcom na správnom mieste, netúžiacich po zisku, ale po posolstve. Nech sú poslami lepšieho zajtrajška tvoriví spisovatelia, nekonvenční ilustrátori, aktívni vydavatelia a rozhľadení čitatelia.
 
Monika Necpálová, foto: Andrej Meleg

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články