Ryby mlčia rečou poézie

Ryby mlčia rečou poézie
 
Slovenské vydavateľské centrum v auguste 2013 vydalo knihu rumunskej poetky Ileany Ursuovej z Nového Sadu Rybím jazykom. Výber z tvorby a preklad básní do slovenčiny urobila poetka Dagmar Mária Anoca z rumunského Nadlaku. Koncom augusta udelili Ileane Ursuovej pri oslave 6. výročia založenia SVC aj autorské výtlačky. Vo štvrtok 21. novembra 2013 SVC pokračovalo s prezentáciou tejto knihy aj na pôde prekladateľky Dagmar Márie Anocovej v Nadlaku.
 
foto
 
Rumunská vojvodinská poetka Ileana Ursuová sa narodila 9. júna 1954 v Zreňanine. Básne píše po srbsky i po rumunsky. Vydala zbierky básní Penzión v knižnici (Pansion u biblioteci, 1978, po srbsky), Záhrada slov (Grădina de cuvinte, 1979), Šikovnosť čarodejnice (Abilitatea vrăjitoarei, 1981), Čas pre záhrady (Vreme za bašte, 1985, po srbsky), Básne (Pesme, 1985, po srbsky, spolu s Milanom Nenadićom), Človek – čierny vták (Omul – pasăre neagră, 1990), Znamenia na piesku (Semne pe nisip, 1996), Jelabuga (1996, po srbsky), Smutný svietnik (Candelabru candit, 1998), Rybí jazyk (Pe limba peştilor, 2003) a Nevolám sa Noel (Nu mă numesc Noel, 2007). Do srbčiny preložila výbery tvorby viacerých rumunských básnikov (Mircea Dinescu, Ana Blandiana, Liliana Ursuová, Carolina Ilică, Ileana Mălănciouová, George Schwarz) a spolu s Milanom Nenadićom ďalších dvoch autorov (Mihai Eminescu a Radu Gir). Preložila Antológiu rumunskej poézie 20. storočia (vyšla v Aténach po srbsky), zostavila Antológiu súčasnej rumunskej vojvodinskej poézie (dvojjazyčné vydanie), Antológiu literatúry pre deti písanú v rečiach národnostných menšín vo Vojvodine (po rumunsky) a Antológiu rumunskej vojvodinskej prózy (po srbsky). Je vydatá za známeho srbského básnika Milana Nenadića.
 
foto
 
Na prezentácii v dokumentačnom centre v základnej škole číslo 2 v Nadlaku, sa zoskupil obdivuhodný počet milovníkov poézie. Program moderovala Dagmar Mária Anoca. Prezentáciu svojou prítomnosťou poctili aj významní rumunskí spisovatelia a básnici ako Lucian Alexiu, predseda temešvárskej filiálky Zväzu spisovateľov Rumunska, ktorej členkou je aj Ileana Ursuová, Vasile Dan, predseda aradskej filiálky Zväzu spisovateľov Rumunska, Gheorge Mocuta, literárny kritik a Horia Ungureanu, známy rumunský spisovateľ. Tiež sa prihovoril aj Ivan Miroslav Ambruš, slovenský spisovateľ z Nadlaku. Oni všetci nás zasvätili do literárnej tvorby našej poetky a hovorili aj o dobrej a plodnej spolupráci so spisovateľmi zo Srbska, zvlášť z Vojvodiny.
 
foto
 
Priliehavé verše z knihy Ileany Ursuovej Rybím jazykom v slovenskom a rumunskom jazyku predniesli žiačky základnej školy v Nadlaku. Na záver sa všetkým poďakovala aj sama autorka knihy, ktorá bola z programu i pozornosti hostiteľov v Nadlaku skutočne dojatá. Kniha s jej srdečným podpisom už dnes zdobí nejednu nadlackú bibliotéku.
 
Andrej Meleg, foto: autor

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články