Ďalší bohatý víkend pred nami

Ďalší bohatý víkend pred nami
 
Zajtra v SVD v Báčskom Petrovci o 20.00 oponu zdvihnú predstaveniu Opona nahor! autora Petra Quiltera a v réžii Dušana Bajina. V Kysáči na zajtra avizujú dve udalosti: o 13:00 v základnej škole usporiadajú retrospektívu Stretnutia pod lipami, čiže stretnutia s mladými básnikmi a večer o 19.00 v Galérii Slovenského národného domu bude vernisáž výstavy akademickej maliarky Márie Gaškovej. Sobota je vyhradená pre spev a tanec. O piesni a s piesňou v Novom Sade v ÚKVS sa popoludní začne muzikologická konferencia, ktorá bude večer pokračovať v Štúdiu M Novosadského rozhlasu koncertom diel Viliama Figuša Bystrého. V Kovačici v sobotu, pred začiatkom Adventu a stíšenia, usporiadajú tanečný bál. V nedeľu v Petrovci odznie Festival Spievajže si, spievaj .
 
foto
 
Mária Gašková (1948) maliarstvo vyštudovala na Fakulte úžitkových umení v Belehrade, kde o dva roky neskoršie absolvovala i postgraduálne štúdium monumentálnej maľby. Pracovala ako výtvarná pedagogička v Novom Sade a na Gymnáziu Jána Kollára v Petrovci. Žije v Kysáči. Samostatnú výstavu Márie Gaškovej v tomto roku v auguste, počas Slovenských národných slávností, usporiadali i v Novom Sade v Ústave pre kultúru vojvodinských Slovákov (ÚKVS).
 
foto
 
Akademická maliarka Mária Gašková je predovšetkým maliarkou lyrickej abstrakcie
 
Na IX. konferencii muzikológov a hudobných odborníkov sa zúčastnia predstavitelia akademickej pôdy na Slovensku a z Výskumného ústavu Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku. Hovoriť budú o hudobnom a etnologickom výskume, ako aj o význame jeho aplikácie do súčasných foriem prezentácie. Konferencia sa začne o 13.00 hodine v priestoroch Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov (Njegošova 16/II, Nový Sad).
 
Po konferencii o 19.00 v Štúdiu M novosadského rozhlasu (Ignjata Pavlasa 3) bude Koncert diel Viliama Figuša Bystrého, slovenského skladateľa, autora prvej slovenskej opery, ktorý v rokoch 1903 - 1907 žil a pôsobil medzi vojvodinskými Slovákmi v Padine. Na koncerte vystúpia: sólová speváčka Ľudmila Berediová Stupavská, operná speváčka Jaroslava Benková Vlčeková, klaviristi Marek Stupavský a Dina Šuklarová, huslistka Katarína Božićová, Komorný zbor Viliama Figuša Bystrého a Komorný zbor Musica Viva. Podobný koncert bol v septembri v Padine. Vstup je voľný.
 
foto
 
Memoriálne stredisko Dr. Janka Bulíka na sobotu v reštaurácii Červené víno usporiada tretí Kovačický bál. Organizátori sľubujú dobrú zábavu s tombolou a odmeňovacou súťažou a vyzývajú prísť oblečení v krojoch.
 
V nedeľu 1. decembra 2013 o 18.00 hodine vo veľkej sieni SVD v Báčskom Petrovci bude 21. festival slovenských ľudových piesní Spievajže si, spievaj. Jeho organizátorom je Miestny odbor Matice slovenskej v Petrovci a ktorý ho poriada v spolupráci s KUS Petrovská družina a pod patronátom Obce Báčsky Petrovec. Festival Spievajže si, spievaj je kvalifikačným pre účasť na festivale Stretnutie v pivnickom poli.
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné články