Národný kalendár 2014 a Ján Čajak

Národný kalendár 2014 a Ján Čajak
 
Čo spoločné majú Ján Čajak a Národný kalendár?
 
Dnes si pripomíname 150-ročnicu narodenia nášho velikána, spisovateľa a prekladateľa Jána Čajaka a práve dnes sa mnohým z nás do rúk dostal najnovší Národný kalendár. Kalendár je venovaný predovšetkým budúcoročným jubileám a aj v roku 2014 si pripomenieme ešte i 70 rokov úmrtia Jána Čajaka. Táto naša ročenka, s ktorou sme mnohí odrastali, má tiež úctyhodný vek a čo nevidieť oslávi svoje storočie. Ján Čajak by bol iste na to hrdý – veď pri zrode nášho kalendára aj sám stál. V liste Jozefovi Škultétymu zo dňa 11. januára 1920 Ján Čajak z Petrovca píše o založení prvého slovenského vydavateľského podniku na území dnešného Srbska. Tlačiareň v Petrovci založili totiž v roku 1919 a dnešné Slovenské vydavateľské centrum vskutku nadväzuje na jej činnosť. Ján Čajak st. Škultétymu písal tiež o tom, že v Petrovci vyšiel aj prvý Slovenský kalendár (r.1920).
 
foto
 
O jubileách a v znamení jubileí – čiže jubilantom a jubileám je venovaná značná časť Národného kalendára 2014. Zostavovateľom tohto 93. ročníka Národného kalendára je Vladimír Valentík, ktorý ako zostavovateľ doteraz podpísal 15 ročníkov tohto nášho celoročného čítania a o jeden rok dlhší zostavovateľský kalendárny stáž mal iba Ivan Majera, ktorého 90. výročie narodenia si v kalendári tiež pripomínajú. Početným ďalším osobnostiam a výročiam je vzdaný hold a venovaný im je aj patričný priestor v kalendári. Tak aj namiesto úvodníka hneď na začiatku sa čitateľovi ponúka báseň sedemdesiatnika Víťazoslava Hronca:
...Čo ešte čakáš? Si rieka.
Vietor ti vlasy čerí.
Plyň majestátne, ako čas, vo svojom koryte.
Vo vlastných hĺbkach zmizneš, len čo sa zvečerí,
ak budeš veriť vtáčkom
a spievať
neučite.
 
Popísanú tichú spomienku v kalendári venovali publicistovi Samuelovi Čemanovi (1930-2013), prof. Dr. Michalovi Týrovi (1942-2013) a insitnému maliarovi Martinovi Markovmu (1954-2013).
 
K jednotlivým mesiacom sú použité reprodukcie obrazov jubilujúceho maliara Ivana Križana (1944).
 
Štandardné kalendárne rubriky, akými sú kalendárium, významné tohtoročné udalosti, poľnohospodárstvo, kuchárka, šport, detský kútik a kronika našich osád ani tentoraz nevystali. Členovia redakcie sú Michal Ďuga, Ján Hlaváč a Mária Lučetincová. Jazyková redaktorka Zuzana Medveďová-Koruniaková. Kalendár má 348 strán a reklamné strany. Vydalo Slovenské vydavateľské centrum Báčsky Petrovec a vytlačila Neografia doo.
 
Cena je rovnaká ako vlani: 450 dinárov.
 
Katarína Pucovská

Komentárov  

+6 #2 LBP 2013-12-20 15:45
Ako aj to uz ide par rokov nazad, kalendar je zaujimavy a jesto v nom si co precitat! Valimu sa podakuvame a pripominam, pre tych, co sa pitali na forume, ze co on vlastne robi.....nuz robi nam aj kalendar, medzi inym..... ;-)
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+3 #1 BlahoželámJán 2013-12-20 03:14
Blahoželám na obsahu a kvalite príspevkov, zaujímavého čítania...
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články