Vianočný bazár v Selenči

Vianočný bazár v Selenči
 
Adventný čas, príprava na vianočné sviatky so sebou prináša predvianočnú atmosféru netrpezlivého očakávania, všeliakých príprav, výrobu vianočných dekorácií, ale i nákupnú horúčku, ktorá vrcholí pred samými sviatkami. Súčasťou toho sú i vianočné trhy, či bazáre, na ktorých stres z nákupu vymení vianočná pohoda.
 
foto
 
Tradícia vianočných trhov v našej krajine len málo zažila. V poslednom čase je však prítomná tendencia ich usporadúvania i vo vojvodinskych slovenských dedinách. Jedinečná vianočná atmosféra sa tu dá plne pocítiť na rôzne spôsoby.
 
V Selenči sa tohto roku na vianočné sviatky začali pripravovať už koncom novembra a to na tvorivých dielňach v organizácii Združenia žien Dúha. Cieľovou skupinou dielní tento raz boli mladšie ženy, no vítané boli aj so svojimi dcérami a tak spolu mohli stráviť kreatívne chvíle. Účastníčky dielní mali možnosť svoje výrobky predstaviť na vianočnom bazáry, ktorý bol usporiadaný v nedeľu, 15. decembra v priestoroch evanjelického cirkevného zboru.
 
foto
 
Foto: Juraj Beredi-Ďuky
 
„Vianočný čas je časom vzájomnej lásky a pohody. V tom zmysle v predvianočnom čase Združenie žien Dúha v Selenči organizuje kreatívne dielne, na ktorých ženy majú možnosť kvalitne stráviť svoj voľný čas. Vládne tu príjemná pracovná atmosféra pri výrobe kreatívnych vecí. Tohto roku sme v predvianočnom čase pripravili štyri dielne, na ktorých sa účastníčky mohli naučiť pracovať s hlinou, vyrobiť si sviece, vypracovať vianočné aranžmány zo šúpolia, či adventné vence a ozdobiť si vianočné medovníčky. Našim hlavným cieľom však bolo priblížiť členov rodiny k sebe v láske a spolupatričnosti, čo je vlastne i posolstvo Vianoc.“ - poznamenala organizátorka dielní a predsedníčka Združenia žien Dúha Anna Valentová.
 
foto
 
Vianočnú náladu pred začiatkom bazáru priblížili i hostia z Chorvátska detským divadlom Šťastlivé Vianoce Kristíny Royovej. V evanjelickom kostole divadielko predviedli slovenské deti z Iloka navštevujúce detskú besiedku. Úspešne ich nacvičila miestna farárka Božena Sajaková. Mladí herci prítomným priblížili ozajstné poslanie Vianoc, ktoré nespočíva v nakupovaní drahých darčekov, či v dobrej zábave, ale v daroch, ktoré dostávame každoddene a ktoré sú skryté v ľuďoch, v našich najbližších a v každodenných veciach, ktoré často vnímame ako samozrejmé.
 
Anna Margareta Valentová

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články