Na tri krále - o krok dále...

Na tri krále - o krok dále...
 
Podľa novšieho gregoriánskeho kalendára dnes je sviatok Zjavenia Krista Pána mudrcom, alebo sviatok Troch kráľov, - pohanov ktorí priniesli dary narodenému Ježišovi. Podľa starého juliánskeho kalendára dnes je Štedrý deň a zajtra sú pravoslávne Vianoce. Gašpar, Melichar, Baltazár – to sú tí traja králi, mudrci z východu z ktorých jeden býva znázornený s tmavou pleťou. Pranostika hovorí, že na Tri krále zima stále. Tento rok nás ale čaká presný opak, pretože aj zajtra a celý týždeň bude teplé počasie s dennou teplotou vyše 10°C. Ďalšia pranostika Na tri krále - o krok dále... stále platí a čo nevidieť zacitujeme aj jej druhú časť: Na Hromnice - o hodinu více...
 
foto
 
Traja králi pochádzali možno z Perzie alebo z Médie, možno z Chaldejska alebo z Arábie
 
Evanjelium podľa Matúša – ako základný text, z ktorého sa vyvinulo slávenie sviatku troch kráľov, nepozná však ani ich mená, ani ich počet, podrobne sa nezmieňuje ani o ich rasovom pôvode. Celé evanjeliové rozprávanie je postavené na tom, že tí pútnici od východu neboli králi, ale mudrci – špecializovaní na astrológiu. K označeniu „králi“ došlo v priebehu dejín asi preto, lebo priniesli priam kráľovské dary, a to tri z čoho vyplynul aj uzáver, že išlo o tri osoby- troch kráľov.
 
O dnešnom dni aj toto: až do 4. storočia sa narodenie Ježiša Krista slávilo 6. januára, a iba neskôr Vianoce boli presunuté na 25. decembra. Kresťania však zachovali 6. január ako slávnosť Zjavenia Pána, ktorú nazývame i sviatkom Troch kráľov.
 
Pravoslávni veriaci v Srbsku dodnes však oslavujú Vianoce podľa toho staršieho juliánskeho kalendára. Podľa neho dnes je Štedrý deň alebo Badnji dan.V pravoslávnych chrámoch sa dnes poriadajú štedrovečerné alebo polnočné sväté služby Božie a pred kostolmi sa zapália dubové konáre – Badnjak. Oheň je symbolom svetla a tepla, ktoré hreje a zbližuje rodinu. Zajtra je pravoslávny Sviatok narodenia Ježiša Krista, teda Vianoce alebo Roždestvo Hristovo – Božić. V Srbsku je to dňom pracovného voľna.
 
foto
 
Pálenie “Badnjaku” v Maglići 2013 (Foto: Maglić-selo koje ima sve)
 
Svima koji danas slave Badnje veče:
 
U dalekom gradu u zimskoj noći Isus spasitelj otvori oči.
Od radosti i sreće anđeli zapališe sveće, a jedan od njih reče:
“Srećan Božić i mnogo sreće!“
Lepog li jutros jutra, a još lepše biće sutra, sveto drvo kuću krasi, nek se vidi Srbin da si, okićena srpska kuća, rakija se pije vruća, post se posti, vera čvrsta, a krsti se sa tri prsta, daruje nam pravoslavlje, ljubav, radost, sreću, zdravlje, svako dobro, miran san neka donese Badnji dan.
 
foto
 
Нек радост кроз дом тече,
с миром славите Бадње вече.
Нек вам срећом дом заблиста
на рођење Иcyca Христа.
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články