Robert Fico symbolicky odovzdal Ivicovi Dačíćovi kľúče EU

Robert Fico symbolicky odovzdal Ivicovi Dačíćovi kľúče EU
 
Slovenský premiér Robert Fico je prvým predstaviteľom členského štátu Európskej únie, ktorý navštívil Belehrad po tom, čo Srbsko začalo v utorok prístupové rokovania s úniou. Fico ponúkol Srbsku v prístupových rokovaniach pomoc a Dačićovi odovzdal ako dar kľúč, ktorý má byť pre Srbsko kľúčom do EÚ. Poďakoval sa aj za starostlivosť o slovenskú menšinu v Srbsku: „Verím, že s nadšením spievajú srbskú hymnu, ale pamätajú aj na svoje korene,“ vyhlásil. Dačić vyslovil spokojnosť so vzťahom so slovenskou menšinou. Podľa neho môže byť mostom medzi oboma krajinami. Slovanské národy sú podľa srbského premiéra špecifické, nie sú také racionálne ako západné národy.
 
foto
 
Foto Tanjug (Srdjan Ilić)
 
Srbská vláda podľa Fica urobila míľové kroky v približovaní sa k EÚ. Pripomenul, že Slovensko žije v EÚ mimoriadne úspešný príbeh, pričom dosiahlo najvyššiu mieru integrácie, pretože okrem únie je členom schengenu a eurozóny. „Slovensko z členstva v EÚ profituje,“ povedal Fico s tým, že prístupové rokovania s úniou sú veľmi náročné.
 
Dačić poďakoval Slovensku za podporu v otázkach európskej integrácie i Kosova. Podľa neho je to odraz vzájomného priateľstva. Vyslovil želanie, aby Srbi patrili do rodiny európskych národov. „Slovensko nám poskytne skúsenosti. My ich návrhy prijmeme,“ konštatoval.
 
Ako povedal Fico dnes na tlačovej besede po stretnutí s predsedom vlády Srbska Ivicom Dačićom, Slovensko a Srbsko majú k sebe veľmi blízko, o čom podľa neho svedčia aj názvy známych bratislavských ulíc Miletičova a Karadžičova. Bola by obrovská chyba, keby sme túto náklonnosť nevyužívali,“ povedal. Podľa Dačića možno niektoré štáty neboli za vstup Srbska do únie, ale radi by dnes boli v jeho krajine prvé. „Srbsko vás nezahanbí, budeme aktívnym členom EÚ,“ uviedol.
 
Predseda vlády SR Robert Fico a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák navštívili dnes Srbskú republiku, poobede odcestovali do Albánskej republiky. V Belehrade sa okrem premiéra stretli s prezidentom Srbska Tomislavom Nikolićom, predsedom Národného zhromaždenia Nebojšom Stefanovićom a vicepremiérom Aleksandrom Vučićom.
 
Sita, Tanjug

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články