Svätý Sava

Svätý Sava
 
Dnes je 27. januára, v Srbsku Deň Svätého Savu. Tento dátum a tento deň je stanovený za celonárodnú školskú slávnosť - „slavu“. V tento deň sa na školách výučba nekoná a v školách prebiehajú rôzne programy, súťaže a zábavy. Kulpínska základná škola, ktorá má 225-ročnú tradíciu (založená bola 1789) a v ktorej sa výučba koná v slovenskom a srbskom jazyku, pravidelne v deň Svätého Savu usporiada najprv cirkevnú časť osláv a potom aj kultúrno-umelecký program. Aj v slovenskej Základnej škole hrdinu Janka Čmelíka v Starej Pazove sa dnes zhromaždili učitelia a žiaci a pestrým programom oslávili Deň Svätého Savu.
 
foto
 
Foto: ZŠ Hrdinu Janka Čmelíka
 
Svätosavsku akadémiu usporiadali aj v ZŠ Sriemsky front v Šíde. Žiaci a učitelia prichystali program venovaný prvému srbskému archiepiskopovi a osvietencovi, ktorý si v plnej školskej sieni pozreli i početní hostia.
 
foto
 
Foto: Rádio Šíd
 
Kysáčski žiaci predviedli program venovaný Svätému Savovi - ochrancovi škôl v kysáčskom srbskom pravoslávnom kostole.
 
foto
 
Foto: Anna Legíňová
 
Na Základnej škole Jána Čajaka v Báčskom Petrovci program pri príležitosti Svätého Savu usporiadajú v piatok, 31. januára o 17.00.
 
Svätý Sava bol čelnou osobnosťou v osamostatňovaní Srbskej pravoslávnej cirkvi a tiež aj významným osvietencom, ktorý kládol základy srbského školstva. Vzhľadom na to, že dal veľký prínos i k utváraniu moderného srbského štátu, uctievajú si ho aj štátne inštitúcie... http://www.kulpin.net/aktuality/jovanjdan-a-sveti-sava-jan-krstite-a-svaty-sava.html
 
O Svätom Savovi Miloš Crnjanski v minulom storočí napísal, že bol diplomatom-politikom, cirkevno-štátnym organizátorom, kultúrno-osvetovým tvorcom a spisovateľom. Podľa jeho názoru, v srbských dejinách nejestvuje nič, čo by sa vyrovnalo duchovnej nadstavbe diela Svätého Savu.
 
No nie vždy v srbských dejinách sa život a dielo Svätého Savu velebilo a uctievalo. Po Druhej svetovej vojne, roku 1947 komunistická moc zhodnotila, že Svätému Savovi viac nepatrí miesto v školách. V novších dejinách oslava Dňa Svätého Savu ako školského sviatku bola znovu zaktualizovaná v roku 1989 a zrealizovaná na začiatku deväťdesiatych rokov.
 
foto
 
A z ďalšieho čísla slovenského mládežníckeho časopisu Vzlet, ktoré práve vyšlo tlačou o Svätom Savovi čítame: Dňa 27. januára v školách v Srbsku sa organizujú rôzne programy, súčasťou ktorých sú slávnostné piesne a básne, výstavy literárnych a výtvarných prác venovaných osobnosti svätého Savu. Svätý Sava, vlastným menom Rastko Nemanjić (1174 – 1236) bol významným organizátorom cirkevného a národno-kultúrneho života, vplyvným diplomatom a prvým srbským arcibiskupom. Spolu s otcom Stefanom Nemanjom obnovili kláštor Chilandár, zostavil obsiahlu zbierku cirkevných zákonov (nomokanón). Dnes sa všeobecne považuje za zakladateľa srbskej cirkvi, vzdelania a kultúry.
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

VIERA BENKOVÁ

Novoročná zrkadlová sieň
1. ...
večer predčitujem z nebeskej oblohy
nedosnívané príbehy o živote ľudí...

2. Novoročný vinš

úctivo pristúp k bráne na básni,
postoj pri nej, v pokore a bázni;
nech sa Ti aspoň vo sviatočné dni,
ak nie vždycky a všade,
z dôvery a lásky otvorí;

3. Nový rok...

dni sú sťa dlhý
korálkový náhrdelník,
ktorý nám podaroval čas...

(úryvok)

Posledné komentáre

Posledné články