Pozostalosť Martina Jonáša

Pozostalosť Martina Jonáša
 
Predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) Igor Furdík nedávno navštívil Belehrad a Kovačicu. So slovenským veľvyslancom v Srbsku Jánom Varšom rokoval o prípravách konferencie o spolužití Slovákov a Srbov za posledné desaťročia a stáročia. Nosnou témou však bola Kovačica a Dom Martina Jonáša. Dom sa urýchlene upravuje v pamätný dom tohto významného kovačického a svetového insitného maliara, ktorý by sa tohto roku 9. mája dožil svojich 90-tych narodenín. Slovenská republika investovala do objektu 223.000 eur. Rekonštrukcia objektu je v hrubých rysoch už dokončená a do konca marca by mal byť úplne pripravený, aby sa do neho mohol inštalovať aj vnútorný inventár. Nábytkom sa má utvoriť autentická atmosféra takého bytu, v akom Martin Jonáš žil a býval a kde prijímal mnohých kultúrnych dejateľov a významné osobnosti z Európy a celého sveta.
 
foto
 
Foto Ján Špringeľ 
 
Spodná časť domu, kde maliar žil, bude maximálne navrátené do pôvodného stavu a hore bude expozícia časti bohatého depozitáru: zbierkových predmetov, biblií, ikon, keramiky, dokumentov... Martin Jonáš bol totiž aj zberateľom a všetko to má dokumentovať jeho široký umelecký záujem. V rámci objektu bude i átrium, kde si bude možné sadnúť a vychutnávať atmosféru maliarovho prostredia.
 
Rozhovor s Igorom Furdíkom mal Ľudo Pomichal a možno si ho pozrieť TU:
 
 
Igor Furdík v prvom tohtoročnom video rozhovore s Ľudom Pomichalom dáva do pozornosti aj prípravy ÚSŽZ na Krajanskú nedeľu v rámci 49. ročníka Podpolianskych folklórnych slávností v Detve.
 
O Martinovi Jonášovi viac TU:
 
Katarína Pucovská

Komentárov  

0 #1 Guest 2014-01-29 06:55
Báčsky Petrovec už nenavštevujú ani zahraničný hostia, ktorí sú starí známi v tomto prostredí - pán Furdík a J.E. pán Varšo. Znamená to, že B. Petrovec zmizol aj zo zahraničnej politickej mape.
A aj Pajtić už dáááávno nebol...
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

VIERA BENKOVÁ

Novoročná zrkadlová sieň
1. ...
večer predčitujem z nebeskej oblohy
nedosnívané príbehy o živote ľudí...

2. Novoročný vinš

úctivo pristúp k bráne na básni,
postoj pri nej, v pokore a bázni;
nech sa Ti aspoň vo sviatočné dni,
ak nie vždycky a všade,
z dôvery a lásky otvorí;

3. Nový rok...

dni sú sťa dlhý
korálkový náhrdelník,
ktorý nám podaroval čas...

(úryvok)

Posledné komentáre

Posledné články