100. výročie divadla v Kovačici

100. výročie divadla v Kovačici
 
V Kovačici včera štartovali oslavy storočnice divadelníctva. Prvé divadelné predstavenie po slovensky kovačickí ochotníci zahrali 22. februára 1914, kedy predviedli divadelnú hru Kubo od Jozefa Hollého. Teda február je z pohľadu histórie pre divadelníctvo v tejto našej banátskej obci významným mesiacom a zvlášť v tomto roku, keď sa práve včera navŕšilo úctyhodné okrúhle jubileum. Na úvod divadelného roka, v podkroví Galérie insitného umenia, otvorili výstavu fotografií a fotodokumentov a v pokračovaní v Dom kultúry 3. októbra nasledovalo divadelné predstavenie Ženba a vydaj Divadla VHV scény v Kovačici.
 
foto
 
„Krásnu neznámu“ kovačickí ochotníci hrali v roku 1980 (Foto: rtvok)
 
Podľa vyhlásenia predsedu Divadla VHV scény v Kovačici Pavla Jonáša, ktorého uvádza kovačická rádio-televízia, výstavu pripravila pracovná skupina poverená organizovaním výstavy a prípravou monografie Sto rokov divadla, do ktorej zhrnú bohaté dejiny kovačických divadelných nadšencov. Monografiu plánujú vydať koncom tohto jubilejného roka.
 
Po vernisáži fotodokumentov, nasledovalo divadelné predstavenie Ženba a vydaj. Túto komédiu Jovana Steriju Popovića, v réžii známeho domáceho herca Milenka Pavlova, kovačickí ochotníci premiérovo predviedli vlani v apríli, takže nie div, že po roku, herecká zostava v zložení: Jaroslav Dudáš, Miloslav Jonáš , Vieroslava Sládečeková, Zuzana Šipická, Viktória Šifelová, Darina Dudoková a Ján Chrťan, už bola dobre zohraná.
 
Pavel Jonáš avizoval, že Kovačica bude v tomto roku hostiteľom aj prehliadky slovenského ochotníckeho divadla Divadelný vavrín, ktorá je najvýznamnejším divadelným podujatím Slovákov v Srbsku.
 
Na včerajších oslavách venovaných kovačickému divadelníctvu sa zúčastnili aj členovia Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny, ktorí predtým v Relaxi absolvovali svoju prvú tohtoročnú schôdzu, na ktorej analyzovali vlaňajšok a určili si plány na tento rok.
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články