500 stromov reformácie

500 stromov reformácie
 
Evanjelická cirkev si v roku 2017 pripomenie 500. výročie reformácie. V ústrety týchto veľkých osláv na roky 2008 – 2017 vo Wittenbergu vyhlásili tzv. Lutherovu dekádu. Počas nej prebiehajú prípravy na oslavu 500 rokov reformácie a v meste Wittenberg vyrastá Lutherova záhrada. Okolo symbolu Lutherovej ruže vytvorenej z rozličných druhov kameňa v blízkosti Zámockého chrámu, kde Martin Luther 31. októbra 1517 pribil 95 výpovedí zameraných na obnovu – reformáciu cirkvi, vysadia do roku 2017 500 stromov rôzneho druhu. Ide o projekt "500 rokov reformácie − 500 stromov vo Wittenbergu". V Kulpíne, na pamiatku tohto jubilea, tiež vysadili 500 stromov.
 
foto
 
Foto: Jaroslav Javorník
 
Inšpirovaní príkladom z Nemecka, aj na Slovensku rozvinuli podobný projekt: 500 stromov reformácie v ECAV na Slovensku. Kulpínčania si toto jubileum tiež patrične pripomínajú a na pamiatku reformácie v tzv. Búrikovej jame vysadili 500 sadeníc agátov. Ide o jamu, ktorá bola konfiškáciou odňatá cirkvi a nedávno vrátená kulpínskemu cirkevnému zboru. Ďalšiu jamu, ktorá tiež bola reštitúciou vrátená cirkvi – tzv. Vidovu jama, vlani vysadili s 313 sadeníc stromov na počesť 1700 rokov Milánskeho ediktu. Týmto užitočným akciám, vykonaným v prospech všetkých nás, členovia kulpínskeho cirkevného zboru, dali aj duchovný rámec, s cieľom pripomenúť všetkým pamiatky z dejín.
 
foto
 
Foto Jaroslav Javorník
 
Okrem v jamách, sadenice stromov vysadili aj okolo domu smútku a na cintoríne. Predtým však, na starom cintoríne zorganizovali akciu, ktorá trvala takmer mesiac, počas ktorej vyklčovali nepotrebné stromy a kríky. Očistili aj farskú záhradu, v ktorej v tomto roku plánujú urobiť ohrady.
 
foto
 
Ďalšie akcie naplánované na tento rok sú viac duchovného rázu.
 
Rok 2014 v CZ Kulpín bude v znamení návštev. Niektoré už absolvovali a hneď na začiatku roka kulpínski cirkevníci navštívili fíliu v Čeláreve a potom aj pivnický cirkevný zbor. Následne uhostili cirkevníkov z Čeláreva. V júny plánujú navštíviť Binguľu a Šíd, v júli privítať Pivničanov, v septembri si zaplánovali stretnutie s členmi hložianského cirkevného zboru. V dňoch 16.-18. mája 2014 v kulpínskom cirkevnom zbore pobudnú hostia zo Senice zo Slovenska vedení ThMgr. Jurajom Šefčíkom. Koncom júna do Kulpína pricestuje ďalší autobus zo Slovenska, tentoraz z Púchova. Cirkevníci tohto zboru ohlásili svoju návštevu vo sviatok Petra a Pavla.
 
foto
 
Kulpínska cirkevná mládež a konfirmandi v prvej časti roka zrealizovali dva výlety: vo februári korčuľovanie a návštevu Belehradu, v marci plávanie na SPENS-e v Novom Sade. Počas leta plánujú spolu s petrovskou a hložianskou cirkevnou mládežou výlet na Letenku.
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné komentáre

Posledné články