To čo vlani sľúbili, značnú časť aj splnili...

To čo vlani sľúbili, značnú časť aj splnili...
 
A tie sľuby a ambície kulpínskych poľovníkov sú nemalé. V mrchavých časoch začať s veľkými investíciami si vyžaduje veľké úsilie. Členovia poľovníckeho spolku Bažant/Fazan to úsilie roky úporne vynakladajú a... to čo vlani sľúbili: http://www.kulpin.net/aktuality/v-kulpinskom-po-ovnickom-dome-coskoro-moznost-noc-ahu.html značnú časť aj splnili. Osem dvojposteľových izieb musí síce počkať na lepšie časy, avšak dva dokončené apartmány čakajú hostí. Aj v zime aj v lete – vykurovanie a teplá voda v nich nechýbajú.
 
foto
 
Zelený, „poľovnícky“ apartmán na poschodí kulpínskeho loveckého domu
 
foto
 
Ružový apartmán – aby nebolo diskriminácie
 
foto
 
Spoločenská miestnosť
 
Kulpínski poľovníci sa aj vlani zaoberali investíciami ale aj lovom a samozrejme starostlivosťou o lovný revír a divinu. Divej zvery v zime nosili krmivo a v letnej pále vodu. Vďaka tomu si ju zachovali v uspokojivom počte. So zajacmi majú síce už pár rokov problém,- ubudlo ich,- ale zvýšil sa počet srnčej diviny a stretávajú sa aj so šakalom, ktorý sa donedávna vôbec nevyskytoval v týchto končinách.
 
foto
 
Vladimír Haška, Branislav Plachtinský, Marko Govorčin a Ján Lačok
 
Podľa slov predsedu Loveckého spolku Bažant/Fazan z Kulpína Branislava Plachtinského, aj vlani sa členovia spolku prioritne zaoberali investíciami. Vkladali do loveckého domu, keďže si ešte pred vyše 7 rokmi zakreslili orientáciu: zaoberať sa lovným turizmom.
 
foto
 
Na piatkovom výročnom zasadnutí správu o revíri a vlaňajšom love podal správca lovného revíra Vladimír Haška. Vlani dva apartmány zariadili, takže už môžu prijať hostí, a to nielen na poľovačku ale aj na ubytovanie. Zajačej diviny síce v kulpínskom chotári aj ďalej nieto, resp. vyskytuje sa iba ojedinele, avšak bažantov si odchovajú vo voliere, takže záujemcom o lovnú turistiku vždy majú čo ponúknuť.
 
foto
 
Podľa slov Branislava Plachtinského minerálne hnojivá a pesticídy ničivo vplývajú aj na živočíšny svet v revíri. Komasácia je tiež dôvodom úbytku diviny, keďže bola s ňou vyklčovaná aj poľná zeleň a zver teraz nemá nadostač skrýš. Z týchto dôvodov, jedným z tohtoročných plánov kulpínskych poľovníkov, je aj výsadba nových remíz. Podali žiadosť, aby im bolo zverených 10 hektárov pôdy, ktorá je tzv. „nízka zem“, aby táto štátna pôda bola pridelená kulpínskemu miestnemu spoločenstvu, a aby ju ono prenajalo lovcom, ktorí by ju zalesnili. Zhruba 200 stromčekov poľovníci už aj vysadili a zalesnili asi pol hektára. Prispeli tým aj k ambicióznym plánom do roku 2020 vo Vojvodine zalesniť 15% plôch. Vojvodina má toho času zhruba iba asi 7-8% zelene a Báčskopetrovská obec iba asi 1 %.
 
Katarína Pucovská
Foto Martin Pucovský

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články