Premiéra filmu "Doba Dunđerskih"

Premiéra filmu "Doba Dunđerskih"
 
V novosadskom kine "Arena Cineplex" bol premiérovo premietnutý dokumentárno-hraný film "Doba Dunđerskih". Táto historická dráma vznikla podľa predlohy Peru Zupca, v ktorej približuje život rodiny Dunđerskej a vzťah ich najmladšej dcéry Jeleny, známejšej ako Lenka, s básnikom Lazom Kostićom. Ich nešťastnú lásku básnik ospieval v jednej z najkrajších ľúbostných básní v srbskej literatúre "Santa Maria Della Salute". Lenka bývala v kulpínskom kaštieli, kde bol aj nakrúcaný film.
 
foto
 
Scéna pytačiek v kulpínskom kaštieli (Foto: TV Novosti)
 
Filmová rozprávka sa začína návratom Lazu Kostića po 7-ročnom pobyte v Čiernej Hore. Navštevuje svojho viacnásobného kmotra Lazara Dunđerského, v tom čase najbohatšieho vojvodinského Srba. Za ten čas sa všetko zmenilo, dcéry Lazu Dunđerského vyrástli v opravdivé krásky vyškolené vo Viedni a Pešti. V pokuse doriešiť nemožnú situáciu v akej sa ocitol, Laza Kostić sa nakoniec pokúša Lenke nájsť ženícha a s tým návrhom osloví svojho priateľa Nikolu Teslu...
 
foto
 
Foto: Večernje novosti
 
Scenár podľa knihy Peru Zupca "Lenka Dunđerski" napísal Pero Zubac a mladá Katarina Janković. Hlavné úlohy: Igor Perović i Anđela Jovanović. Réžia: Marko Marinković.
 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články