Voľby za nami, voľby pred nami

Voľby za nami, voľby pred nami
 
Na včerajších predčasných parlamentných voľbách v Srbsku vo všetkých našich slovenských prostrediach najväčší počet hlasov získala Srbská pokroková strana (SNS). Slovenské strany na voľbách nepochodili, avšak špekuluje sa, že z listiny SNS do parlamentu Srbska vchádzajú aj predstavitelia slovenského národnostného spoločenstva v Srbsku. Zistíme to čoskoro, keďže sa údajne, parlament a vláda v krátkej lehote formujú. Potom, vraj, ideme plnou parou do reforiem, ale že nevybočíme z európskej cesty. V tej dynamike, zrýchlene a čoskoro budú aj predčasné pokrajinské voľby. Avizovali to už dnes vysokí predstavitelia SNS a ich potrebu argumentovali volebným výsledkom vo Vojvodine, kde tiež presvedčivo zvíťazila SNS. Demokratická strana, ktorá v mnohých našich slovenských dedinách, podobne ako aj vo Vojvodine, doteraz mala výrazný primát, zrejme sklamala.
 
Na predčasných parlamentných voľbách v Srbsku sa zúčastnilo 53,12 % voličov z celkového počtu 6.728.170. Jednoznačným víťazom sa stala Srbská pokroková strana (SNS) pod vedením súčasného vicepremiéra Aleksandra Vučića. Podľa odhadov získala takmer 49 percent hlasov a mala by dosiahnuť absolútnu väčšinu v 250-člennom parlamente a získať 158 mandátov. Socialistická strana Srbska (SPS) končiaceho premiéra Ivicu Dačića získala 14 percent a 44 mandátov, opozičná Demokratická strana (DS) približne šesť percent a 19 mandátov. Do parlamentu by sa, s približne rovnakým počtom hlasov, mala dostať aj novozaložená Nová demokratická strana (NDS) bývalého lídra DS a dvojnásobného exprezidenta Borisa Tadića s 18 poslaneckých miest. Z menšinových strán do zloženia nového srbského parlamentu sa dostane Zväz vojvodinských Maďarov, ktorí bude mať 6 poslancov, 3 mandáty získa sandžacká SDA a dva mandáty Strana pre demokratické pôsobenie.
 
Predseda Zväzu vojvodinských Maďarov István Pastor očakáva pozvanie na rozhovor zo SNS o možnom participovaní tejto menšinovej strany v budúcej vláde a v parlamentnej väčšine. Predseda Slovenskej strany Ján Paul sa k SNS pridal ešte pred voľbami a dnes Aleksandrovi Vučićovi telegramom zablahoželal k víťazstvu.
 
Katarína Pucovská

Komentárov  

0 #4 onéstrýčko 2014-03-31 09:57
To je brat môj namôjveru cca 360 000 eur. A kde míňa všetky tie peníze? A existuje neejaká revízia, alebo to bude až ked Pajtić onedlho skončí misiu?
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
0 #3 Anna Makanova končí v NRSNM a aj v APVIgor 2014-03-29 08:36
Veci sa vyvíjajú tak, že Anna Tomanova Makanová sa drži nechtami zubami v Narodnostnej rade Slovakov. Skončí velmi rýchlo aj ako podpredsedníčka zhromaždenia v APV. Preto jej len Narodnostná rada Slovakov zostava a vedomá si tejto veci robí všetko aby udržala sa poslednej moci. 10 rokov na funkciách jej nestačí chce silou mocou

V roku 2013 Anna Tomanova Makanka spravovala 41 MILIONOV dinarov. Preto sa nechce vzdať funkcie v NRSNM ikeď ma dalšie 3 v Demokratickej strane a je za to pekne platene okolo 235 000 din.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+3 #2 Guest 2014-03-18 13:11
Ak aj do parlamentu vchádzajú aj "predstavitelia slovenského národnostného spoločenstva v Srbsku", oni tam možu predstavuvať ľem seba, a nie Slovakov v Srbsku.
"Vraj, ideme plnou parou do reforiem",a ako, to sa nehovorilo. A hlas sme dali ????, Je to mudre ????
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+3 #1 čiliak čiky 2014-03-18 03:17
Pred nami sú čo nevidieť voľby do parlamentu Vojvodiny a na jeseň do Národnostných rád. Prevdepodobne sa dá očakávať, že "nejaké nové vetry budú duť". Niektorí skončia, iní zas prídu...
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články