Milosrdný anjel?

Milosrdný anjel?
 
Dnes si pripomíname 15 rokov od začiatku leteckých útokov NATO na Juhoslovanskú zväzovú republiku (JZR/SRJ), ktoré trvali 78 dní a ktoré Vláda SRJ, ale aj mnohí iní nazvali agresiou. To, že skutočne išlo o agresiu, vieme najlepšie my tuná všetci, aj keď ten náš „kríž a trest“ spred pätnástich rokov, zahraničie vnímalo a dodnes vníma všelijako. Nevedia oni, to čo my vieme a ani potuchy nemajú, ako hrôzostrašne hučia bombardéry. Počas 11 týždňov lietali nám nad hlavou dňom a nocou, vykonali 2 300 leteckých náletov, teda asi 30 denne. Nech by svet ani nezvedel, ako je to spať na jedno oko a jedným uchom načúvať. A keď je hukot už blízko, rýchlo sa bežať niekam skryť, aj keď s vedomím, že sa pred silnými bombami a žiarením nemožno ukryť. Krátky, nemý, 5 minútový dokument o leteckých útokoch na našu krajinu, grécka ZorbasTV potiahla iba hudbou Gorana Bregovića:
 
 
Dôvodom na začiatok útokov údajne boli tvrdé zákroky srbských jednotiek proti albánskym separatistom na Kosove. Vo Vojvodine a v Novom Sade, ktoré sú stovky kilometrov vzdialené od Kosova, ktoré sa považujú za Európu v malom, keďže tu žije 27 národných spoločenstiev, ktoré s tými dôvodmi a zámienkou za NATO agresiu nemali takmer žiaden súvis, „milosrdný anjel“ nemilosrdne zničil mnohé významné objekty a v Novom Sade zbúral aj všetky mosty cez Dunaj.
 
 
Počas vojenskej operácie nazvanej Milosrdný anjel NATO zhodilo na územie SRJ asi 420.000 projektilov, teda asi 5.400 denne ako aj 37.000 kazetových bômb a tiež zakázanú zbraň - muníciu s obsahom ochudobneného uránu.
 
V útokoch na SRJ, čiže predovšetkým na užšie Srbsko a Vojvodinu bombardovaním boli zbúrané alebo poškodené objekty, cesty, trate, mosty...školy, zdravotné ustanovizne, budovy štátnych médií v Novom Sade a Belehrade, pamätníky... Škoda sa hodnotí na 30-100 miliárd dolárov. Podľa písania rôznych zdrojov, za 11 týždňov zahynulo 1.200-2.500 osôb.
 
Nálety sa skončili 10. júna prijatím rezolúcie číslo 1244 na pôde Bezpečnostne rady OSN.
 
Katarína Pucovská

Komentárov  

+3 #3 Guest 2014-03-26 13:32
Tekst je dobar, ali, zar je bitno dali je palo 1000 ili 10000 hiljada bombi, dali je bilo 1000 ili 3ooo naleta aviona, dali je poginulo 1000 ili 3000 hiljade ljudi... ?

Ja mislim, da je vazno ko je odgovoran za to sto nam se tada desilo.

Odgovornost dolazi i spolja i iznutra. Na prve ne mozemo da uticemo, a koliko vidim ne uticemo ni na druge, i to je nas problem koji strahovito placamo.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+1 #2 novinarka 2014-03-25 17:02
Vážený, ďakujem. :confused: Malá nepozornosť vie spôsobiť veľkú chybu. Opravené. :-) Ale treba snáď povedať, že sa tie číslice v rôznych zdrojoch neraz veľmi rozdielne. Ja som sa spoliehala na tlačovú agentúru Tanjug a z toho zdroja čerpal aj b92 b92.net/.../...
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
0 #1 Guest 2014-03-25 12:23
Pani Katarína,
Dobrý článok, faktá načím pripomínať. Aj
po odstupe rokov. A nezabúdať.
Nezaškodí, keď číslice skontrolujeme dva-
tri krát predtým, ako ich tlačíme.
Hovorím to úprimne. Iní budu kritizovať.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články