Udržiavate naše tradície, povedal Kukan krajanom v Srbsku

Udržiavate naše tradície, povedal Kukan krajanom v Srbsku
 
Európsky parlament dnes navštívili predstavitelia maďarskej, rumunskej, slovenskej a chorvátskej národnostnej rady v Srbsku. Do Bruselu ich pozval slovinský poslanec Európskeho parlamentu a parlamentný spravodajca pre Srbsko Jelko Kacin. Po stretnutí Kacin zhodnotil, že sú menšiny vo Vojvodine dobre chránené, len treba dôsledne uplatňovať zákony. „Menšinové práva ochraňuje systém národnostných rád“ povedal Kacin a dodal, že treba väčšiu pozornosť venovať menšinovým právam v používaní jazyka a menšinovým médiám. Uvádza tlačová agentúra Tanjug. Predstaviteľom národnostných rád sa prihovoril aj europoslanec Eduard Kukan, ktorý osobitne pozdravil vojvodinských Slovákov. „My, Slováci, sme veľmi pyšní na našich krajanov vo Vojvodine, ktorí sú šiestou a siedmou generáciou Slovákov v regióne.
 
„Navštívil som Kovačicu a Báčsky Petrovac. Tu, v Európskom parlamente som hostil umelcov z Kovačice a ich prácu podporujem už tri roky. Patríte medzi tvrdo pracujúcich ľudí, ktorí sú hrdí a lojálni ku krajine, ktorú nazývajú domovom, ale ktorí nezabudli na svoje korene a ktorí ďalej udržiavajú pri živote naše spoločné, slovenské tradície. Vďaka za to,“ povedal Kukan. Na svojej stránke eduardkukan.eu/sk tiež uviedol, že Srbsko patrí medzi najpokročilejších kandidátov na členstvo v EÚ, hoci ho čaká ešte mnoho výziev vrátane práv menšín. Sprevádzal som Slovensko na ceste do Únie. Vďaka týmto skúsenostiam sa teraz snažím sprevádzať na ceste do Únie aj našich krajanov. Slováci v Srbsku aj Slováci na Slovensku navyše zdieľajú rovnakú výzvu: stať sa Európanmi prvej kategórie, vysvetlil.
 
Slovenskú menšinu v Srbsku v Bruseli zastupovala predsedníčka Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny (NRSNM) Anna Tomanová-Makanová. Na konferencii Vojvodina - Európa v malom, národnostné menšiny vo Vojvodine a Srbsku sa zúčastnila spolu s predsedami maďarskej, chorvátskej a rumunskej národnostnej rady: Tamásom Korheczom, Slavenom Bačićom a Marcelom Draganom. Okrem slovenského europoslanca Eduarda Kukana v rozhovoroch sa zúčastnili ďalší poslanci Európskeho parlamentu: László Surján, Kinga Gál i Zdravka Bušić.
 
Katarína Pucovská
 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné komentáre

Posledné články