Maliarstvo tichej vášne

Maliarstvo tichej vášne
 
„Tvorivé dobrodružstvo Márie Gaškovej sa začalo ešte v skorých sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Po skončení Akadémie úžitkových umení v Belehrade (1973) a neskoršie aj po diplomových štúdiách v oddelení monumentálnej maľby (1975) sa táto umelkyňa vtedajšej umeleckej scény predstavuje premiérovo výraznými abstrakciami. Zámerom umelkyne však nebolo ponúknuť príjemcovi obraz, ktorý sa „otvára“ a tlmočí ako rébus. Mária Gašková vyjadruje v obrazoch vlastnú citovosť a akúsi tichú životnú vášeň...“ - napísal Sava Stepanov v katalógu k retrospektívnej výstave obrazov Márie Gaškovej, ktorou sa maliarka koncom roka prezentovala najprv v rodisku a odo dnes aj v Báčskom Petrovci.
 
foto
 
Prítomných privítal riaditeľ Múzea vojvodinských Slovákov Pavel Čáni
 
foto
 
Komorný zbor Musica viva pod taktovkou Marieny Krivákovej - Stankovićovej zaspieval dve piesne
 
foto
 
Vladimír Valentík, Mária Gašková, Sava Stepanov a Pavel Čáni
 
„Akademická maliarka Mária Gašková je predovšetkým maliarkou lyrickej abstrakcie. Formovala sa pri vyhľadávaní svojho variantu abstraktného expresionizmu. Farba je jej základným výrazovým prostriedkom...“ uviedol Vladimír Valentík, ktorý poznamenal, že v prvom období Gaškovej kompozície boli úplne nefigurálne, neskôr na maľbách možno rozlíšiť jednoduché formy a tretí krok maliarka urobila v druhej polovici osemdesiatych rokov, keď sa na jej plátnach objavila figúra človeka.
 
foto
 
foto
 
foto
 
foto
 
Mária Gašková sa narodila 17. apríla 1948 v Kysáči, kde zakončila aj základnú školu. Stredoškolské vzdelanie získala v Sriemskych Karlovciach a maliarstvo vyštudovala v Belehrade v triede Rajka Nikolića. O dva roky neskoršie absolvovala postgraduálne štúdium monumentálnej maľby. Pracovala ako výtvarný pedagóg v Báčskom Petrovci a Novom Sade. Najväčší počet samostatných výstav realizovala v Novom Sade. V novembri minulého roka jej retrospektívnu výstavu pri príležitosti 40 rokov výstavnej činnosti, Kysáčania zaradili do rámca osláv 240. výročia príchodu Slovákov do Kysáča. Nainštalovaná bola v Galérii SND v Kysáči a pri tej príležitosti vydali aj nanajvýš kvalitný katalóg v troch jazykových mutáciách, v ktorom na 37 stranách fotoreprodukcie obrazov Márie Gaškovej urobil Michal Madacký.
 
foto
 
foto
 
Na záver vernisáže sa prítomným prihovorila aj autorka obrazov, ktorá si zaspomínala najprv na svoju pedagogickú prácu na petrovskom gymnáziu. Keď hovorila o svojej výtvarnej tvorbe, vyznala sa, že je do priestorov galérie Zuzky Medveďovej vskutku teraz presťahovaný aj jej vlastný život a svet. „Vitajte teda v mojom svete,“ povedala a spolu s Pavlom Čánim pozvala prítomných na čašu vína a občerstvenie.
 
foto
 
Kurátori výstavy Vladimír Valentík a Michal Madacký a autorka textu
 
Katarína Pucovská
Foto Martin Pucovský

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články