Z historického a nášho kalendára

Tieto aprílové dátumy, ktoré práve prežívame, akoby štedro žičili peru a štetcu na týchto našich dolnozemských priestoroch. V týchto dňoch si pripomíname niektoré okrúhle jubileá ale aj úctyhodné oslavy narodenín. V dávnom roku 1855 dňa 20. apríla sa v Kulpíne narodil slovenský vojvodinský spisovateľ Albert Martiš. Po veľkonočných sviatkoch, 23. apríla si pripomenieme a oslávime až tri okrúhle jubileá: nedožité sedemdesiatiny Vladimíra Dorču, sedemdesiatku Ivana Križana a 75. narodeniny Viery Benkovej.
 
foto
 
Dňa 23. apríla 1939 v Báčskom Petrovci sa narodila poetka, prozaička, spisovateľka pre deti a novinárka Viera Benková. V rovnaký deň ale v roku 1944 tiež v Báčskom Petrovci sa narodil Vladimír Dorča, známy slovenský vojvodinský novinár, humorista a reportér. Taktiež 23. apríla 1944 a tiež v Petrovci sa narodil aj Ivan Križan, známy slovenský vojvodinský maliar. Nasledujúci deň v kalendári, teda 24. apríl patrí ďalším trom významným osobnostiam dolnozemskej výtvarnícko-literárnej tvorby. V roku 1921v Báčskom Petrovci sa narodil popredný básnik slovenskej menšiny v Srbsku a známy esejista, bard našej dolnozemskej poézie Paľo Bohuš. O 10 rokov neskôr 24. apríla 1931 sa narodil Jaroslav Šimovič, známy slovenský vojvodinský výtvarník. Taktiež 24. apríla ale v dávnejšom roku 1905 sa narodila Oľga Garayová-Babylonová, významná výtvarníčka, učiteľka, redaktorka a spisovateľka vojvodinských Slovákov. 25. 4. 1943 v Báčskom Petrovci sa narodil Samuel Boldocký... http://www.kulpin.net/aktuality/mlady-sedemdesiatnik-samuel-boldocky.html
 
Na včerajší deň, teda 17. apríla 1948 v Kysáči sa narodila akademická maliarka Mária Gašková: http://www.kulpin.net/aktuality/maliarstvo-tichej-vasne.html a na zajtrajší deň 19. apríla 1823 v Skalici na Slovensku sa narodil spisovateľ, učiteľ a vydavateľ prvých slovenských časopisov vo Vojvodine Jozef Podhradský.
 
Rozumieť môžeš iba rozumom, no chápať môžeš jedine srdcom.
 
Katarína Pucovská

Komentárov  

0 #1 RE: Z historického a nášho kalendáraAnna 2014-04-19 19:23
Marke Gaškovej blahoželám k narodeninám a krásnej výstave v Petrovci
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články