Zaujmi pózu, čítaj prózu!!!

V Starej Pazove zaujali čitateľskú pózu v ústrety Svetovému dňu knihy (23. apríl) a na utorňajšom literárnom večierku čítali prózu dvoch Pazovčanov: Miroslava Demáka a Martina Prebudilu. Demák sa v rodisku predstavil s cestopisnými reportážami Magnólia z diamantovej hory a dnes v Novom Sade v rámci 8. Festivalu prózy „Prozefest" prezentovali jeho knihu poviedok Jedna smrť v Belehrade, pre ktorú získal cenu Akadémie Iva Andrića.

 

Na večierku v Pazove (Foto: Stefana Budimirović)

 

Na večierku v Pazove (Foto: Stefana Budimirović)

 

Kniha cestopisných reportáží Miroslava Demáka Magnólia z diamantovej hory vyšla v edícii Spectator a zbierka krátkych poviedok Martina Prebudilu Príbehy z čiernej skrinky v edícii Živý prúd. Obe knihy už boli prezentované vlani v októbri na 58. Medzinárodnom knižnom veľtrhu v Belehrade, kde v rámci oficiálneho programu Slovenské vydavateľské centrum (SVC) predstavilo svoju najnovšiu knižnú produkciu. Podobne ako aj na veľtrhu, aj v Starej Pazove o knihách hovoril riaditeľ SVC Vladimír Valentík, ako aj Oto Filip a Katarína Hricová.

 

Osemnásť postmoderných jednominútových príbehov a agentúrnych správ a jedna jednoaktovka sú už uschované do „čiernej skrinky" Martina Prebudilu a pätnásť reportáží nášho známeho básnika a prozaika Miroslava Demáka, uverejnených v Hlase ľudu, Ľudovom kalendári a v Pazovskom kalendári, do knihy zhrnul novinár Hlas ľudu Oto Filip.

 

Zdenka Valentová-Belić a Miroslav Demák


Zdenka Valentová-Belić a Miroslav Demák

 

Sloganom tohtoročného 8. Festivalu prózy, ktorý prebieha v dňoch 23.- 25. apríla v Novom Sade, je Zaujmi pózu, čítaj prózu a do dnešného programu čítania prózy organizátor Kultúrne stredisko Nového Sadu a Mesto Nový Sad zaradil aj tvorbu Miroslava Demáka. Jednu smrť v Belehrade vydala Mestská knižnica z Nového Sadu a o diele sa zmienila prekladateľka Zdenka Valentová-Belić.


O tejto knihe poviedok a cene Iva Andrića viac TU:
http://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/6730-jedna-smr-v-belehrade-pre-ivot-slovenskej-vojvodinskej-literatury

 

Účasť Miroslava Demáka na Festivale prózy v Novom Sade avizovaná bola textom:
http://prosefest.rs/2014/miroslav-demak/

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články