Eko festival v centre Berlína

Keď sa o 10. hodine festival začal, tam bolo len niekoľko stoviek návštevníkov. Bolo jednoduché navštíviť stánky a porozprávať sa s vystavovateľmi. A malo sa čo vidieť, počuť, zistiť, naučiť, skúsiť a nakupovať. Dozvedieť sa novinky o ochrane klímy a obnoviteľných zdrojoch energie, o záhradníctve v meste a na vidieku, zelených združeniach, biologickom pestovaní, ochrane prírody... Pohybovať sa voľne, bez ruchu a zhonu. Avšak, tak bolo len v prvú hodinu. Potom ulicu, v ktorej eko festival prebiehal, zaplavila neprehľadná kolóna cyklistov...

 

Eko festival v centre Berlína


V Berlíne sa 1. júna konal 19. eko festival, na ktorom sa zúčastnilo 220 mimovládnych organizácií, združení, politických strán, inštitúcií a podnikov, predovšetkým z Berlína a okolia. Festival, Green League Berlín, ktorý zorganizovala Liga ochrany životného prostredia (Grüne Liga Berlin) umožnil účastníkom, svoje stánky postaviť v časti ulice 17. júna, ktorá vedie cez najväčší berlínsky park Tiergarten a smeruje k Brandenburskej bráne. Pred bránou bolo veľké centrálne javisko, na ktorom túto udalosť podrobne predstavili a otvorili. Potom divákov bavili viaceré pop, rock a ska kapely. Medzi hudobnými vystúpeniami prebiehali zaujímavé rozhovory s početnými aktivistami a odborníkmi. Na druhom konci ulice bol menší stage, kde sa organizovali krátke ekologické hry a tiež viedli rozhovory a kde hrali rockové skupiny.


Eko festival v centre Berlína


Na festivale sa prezentovali aj dve banky a investičný fond, ktoré finančne podporujú iba ekologické a sociálne udržateľné projekty. Na druhej strane, tam bolo aj veľa výrobcov, ktorí podporujú spôsoby a technológie pre zvýšenie energetickej účinnosti a obnoviteľné zdroje energie.


Eko festival v centre Berlína

 

Na mňa zapôsobilo jedno združenie z predmestia Berlína, ktoré je sebestačné a ktoré sa samo stará o menšiu chránenú prírodnú oblasť, v ktorej je rybník, lesy a lúky. Toto spoločenstvo usilovných a ekologicky uvedomelých ľudí žije udržateľným spôsobom v harmónii s prírodou. Sľúbil som, že ich nabudúce navštívim. Sú príkladom možností rozvoja slobodných, nezávislých, udržateľných komunít.

 

Eko festival v centre Berlína

 

S organizátormi festivalu, členmi Green ligy v Berlíne, som hovoril o prezentácii ich hnutia v Pančeve a Srbsku, čo by mohlo byť podnetom k organizovaniu podobných festivalov aj v našej krajine.

 

Ivan Zafirović

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články