Aradáčske Govličky víťazmi 21. Zlatej brány

Absolútnym víťazom 21. Detského folklórneho festivalu Zlatá brána sa stal DFS Govličky, mladšia skupina KC Aradáč. Cenu získali za pôvodný tanec Smrtnuvania, ktorého choreografkou bola Marína Malová a orchester viedol Ján Zvara-Moco. Druhú cenu si vytancoval DFS Vienok KIS Kysáč za štylizovaný tanec Na Torine autora a nacvičovateľa Vladimíra Medveďa a vedúceho orchestra Miloslava Kardelisa a tretiu DFS, KOS Jednota z Hložian za Detské hry choreografa Jaroslava Krišku a vedúceho orchestra Rastislava Struhára.

 

Aradáčske Govličky  víťazmi 21. Zlatej brány

 

Tak rozhodla odborná porota v zložení Anna Medveďová-Gašková, Ervin Malina a Jaroslav Gabríni. Na Festivale vystúpilo 43 detských súborov, z čoho aj 4 zahraničné: z Chorvátska zo Solian a Iloku a zo Slovenska z Nových Zámkov. Festival otvorili Kristína Madacká a Kristián Križan – herci odmenení na prehliadke 3xĎ, členovia DFS Vienok – odmenení striebornou plaketou na 53. Hudobnom festivale detí Vojvodiny a Tijana Peťkovská – žiačka generácie 2013/2014. V päťhodinovom programe na javisku Zlatej brány sa vystriedalo asi tisícpäťsto účastníkov.


Na tohtoročnej Zlatej bráne vystúpili súbory z Vojlovice-Pančeva, Šídu, Selenče, Lugu, Hajdušice, Hložian, Starej Pazovy, Jánošíka, Boľoviec, Padiny, Erdevíka, Bingule, Ľuby, Silbaša, Padiny, Lalite, Dobanoviec, Kovačice, Aradáča, Báčskej Palanky, Pivnice, Kysáča. Tiež z Despotova, zo Solian a Iloka z Chorvátska a z Nových Zámkov zo Slovenka.


Pochváliť treba všetkých malých folkloristov, ktorí hrdinsky znášali horúčavu a trpezlivo čakali na svoje vystúpenie. Na javisku všetci podali skvelé výkony. Malí moderátori tiež hrdinsky, sústredene, spamäti ohlasovali jednotlivé vystúpenia, hrajúc zároveň divadielko o Jánošíkovi. Moderátormi programu boli Alexander Kolár, Ivan Madacký, Hana Katarína Ďurovková, Miroslav Kolár, Kristián Križan, Ema Francistiová, Kristína Madacká, Daniel Miháľ a Miroslav Ďurko Vrška. Autorom textu a réžie bol Ján Privizer.


Úvodom Festivalu sa prihovoril predseda Rady Miestneho spoločenstva Kysáč a ideový tvorca a zakladateľ Zlatej brány Ján Slávik a Anna Chrťanová-Leskovac, riaditeľka Kultúrno-informačného strediska Kysáč, ktoré je organizátorom tohto náročného podujatia. Na záver, o 9.-tej hodine večer, víťazom ceny udelila predsedníčka NRSNM Anna Tomanová- Makanová.


Fotografie zo Zlatej brány si možno pozrieť v našej galérii TU: http://www.kulpin.net/galeria/category/15-zlata-brana-2014

 

PROGRAM PRE GALAKONCERT

Katarína Pucovská
Foto Martin Pucovský

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články