7. Festival zvykov a obyčají V aradáckom šírom poli...

...sa začal v piatok 18. júla koncertom Folklórneho súboru Devín z Bratislavy. Koncert prerušilo nepriaznivé počasie, preto organizátori dali hosťujúcemu súboru viac priestoru predstaviť svoje tance, spevy a hudobné čísla v sobotu. Aradáčania boli nadšení z ich vystúpenia, či už kvôli zaujímavým, pestrým a zohraným choreografiám, alebo aj kvôli tomu, že v tomto súbore tancuje ich spoluobčan Ivan Bagľaš. Na sobotňajšom galakoncerte vystúpili aj KUS Sládkovič z Boľoviec, KUS Taras Ševčenko z Đurđeva, FS Vreteno z Kysáča, KUS Bratstvo z Hajdušice, DOT Đurđevak z Republiky Srbskej, SKOS Šafárik z Dobanoviec, KUS Pionir zo Zreňanina, FS pri MOMS z Bieleho Blata, FS Petefi zo Zreňanina, FS zo Simeria z Rumuska, FS Klasy a Združenie pazovských žien zo Starej Pazovy, a FS Mladosť, Aradáčske meškárky a DFS Govličky z Aradáča.

 

Foto: Dobrovoľnícky hasičský spolok Aradáč

 

Foto: Dobrovoľnícky hasičský spolok Aradáč

 

Festival už tradične otvorili Aradáčske meškárky, ale vystúpil aj domáci detský folklórny súbor Govličky, inak tohtoročný laureát DFF Zlatá brána. V mene MO Matice slovenskej v Srbsku sa prihovorila Alena Gajanová, v mene ÚKVS riaditeľka Milina Sklabinská a v mene NRSNM Jarmila Ćendićová.


7. Festival zvykov a obyčají V aradáckom šírom poli...

 

Organizátori pre návštevníkov pripravili aj sprievodné podujatia , ktoré boli navštívené pekným počtom ľudí a vcelku sa vydarili. Múzeum vojvodinských Slovákov pripravilo výstavu v základnej škole Poznáte ma? Spolok žien Ruža a Kultúrne centrum Aradáč v Miestnom spoločenstve nainštalovali výstavu Smrtnuvania, kde otvorili aj výstavu ručných prác ASSŽ a fotografií Spolku žien Ruža. Nechýbali ani predajné výstavy a gastronomická ponuka na nádvorí MS.


7. Festival zvykov a obyčají V aradáckom šírom poli...


Festival moderovala už známa dvojica Marína Kušniarová a Ivica Grujić Litavký a scenár mala na starosti učiteľka Jarmila Števková. V aradáckom šírom poli... sa skončil zvučkou a udelením ďakovných listín predstaviteľom spolkov.

 

7. Festival zvykov a obyčají V aradáckom šírom poli...


Hostia zo Slovenska odchádzali v nedeľu, po spoločnom výlete s domácimi na kúpalisku na Tise.

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články