Čerpotokom vanie slovenské umenie

Minulý víkend 18. - 20. júla 2014 v bihorskej oblasti v Rumunsku prebiehal jubilejný 10. ročník medzinárodného festivalu Mládežnícky folklórny Čerpotok 2014. Je to najväčší folklórny festival Slovákov v Rumunsku, prostredníctvom ktorého si tamojší Slováci chránia a zveľaďujú svoju slovenskú kultúru a obyčaje. Aj keď v rumúnskom Čerpotoku žije iba 500 Slovákov, tento festival pre nich znamená obrovský skvost.

 

Čerpotokom vanie slovenské umenie

 

Na festivale sa aj tohto roku zúčastnili slovenské folklórne a hudobné súbory zo Slovenskej republiky, Chorvátska, Maďarska, Českej republiky, z Poľska, zo Srbska, Francúzska a samozrejme predstavil sa aj domáci folklórny súbor Cerovina z Čerpotoku. Početní hostitelia a predstavitelia organizačného výboru festivalu veľmi pohostinne privítali slovenské hosťujúce súbory zo susedných krajín a naširoko im otvorili brány pre ďalšiu spoluprácu a vzájomné tradovanie slovenského dedičstva.

 

Čerpotokom vanie slovenské umenie

 

Slovákov zo Srbska tohto roku reprezentoval folklórny súbor SKC P. J. Šafárika z Nového Sadu, ktorý je zároveň aj víťazným súborom tohtoročného tunajšieho najväčšieho festivalu dolnozemských Slovákov Tancuj, tancuj... v Hložanoch. Šafárikovci sa na festivale predstavili autentickými dolnozemskými choreografiami pod vedením umeleckého vedúceho Ivana Slávika, dievčenským spevom, ktorý nacvičuje Katarína Mosnáková, sólovým spevom v prednese Ivana Slávika a ľudovým orchestrom pod taktovkou Tatiany Jaškovej. FS Šafárik sa spolu s inými súbormi zúčastnil aj v krojovanom sprievode v centre mesta a na slávnostnej omši v tamojšom rímskokatolíckom kostole.

 

Čerpotokom vanie slovenské umenie

 

Predseda miestneho spoločenstva Čerpotoku v závere nedeľňajšieho programu odovzdal účinkujúcim súborom plakety s darčekom a srdečne sa poďakoval za kvalitné prednesy a bohatý umelecký výkon, ktorý sa medzi rumúnskymi Slovákmi dlho spomína s obdivom a nadšením.

 

Čerpotokom vanie slovenské umenie

 

Organizátormi festivalu sú Mládežnícky folklórny súbor piesní a tancov Cerovina, Demokratický Zväz Slovákov a Čechov v Rumunsku – bihorská oblasť a miestna organizácia Čerpotok. Finančným podporovateľom je Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

 

Aneta Lomenová

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články