19. Petrovské divadelné dni

V Slovenskom vojvodinskom divadle (SVD) v Báčskom Petrovci počas dvoch divadelných víkendov návštevníkom sa ponúkla možnosť pozrieť si to najlepšie z tohtoročnej profesionálnej vojvodinskej divadelnej produkcie (Újvidéki Színház a Srbské národné divadlo). Tak ako počas predchádzajúcich ročníkov, aj tentoraz prehliadka priniesla aj zahraničné predstavenia (Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene a Divadlo Akadémie umení v Banskej Bystrici). SVD zahralo Podozrivú osobu. Počas piatich dní uvedených bolo 6 divadelných predstavení, z čoho jedno detské (Divadlo Commedia, Poprad). Druhá detská inscenácia, subotický Peter Pan vystala pre ochorenie herečky. Zastúpená bola aj jazyková rôznorodosť. Hovorilo sa po maďarsky, srbsky, slovensky a slovensko-srbsky. Nechýbali ani sprievodné podujatia: výstava venovaná Branislavovi Nušićovi a koncert Petra Janků.

 

19. Petrovské divadelné dni

 

Na 19. PDD sa predstavili Novosadské divadlo/Újvidéki Színház: Neoplanta, SVD: Podozrivá osoba, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, Zvolen: Dobre rozohraná partia, Srbské národné divadlo, Nový Sad: High life, Divadlo Commedia, Poprad: Janko Hraško a Divadlo Akadémie umení, Banská Bystrica: Arabská noc.

 

19. Petrovské divadelné dni

 

Prvý víkend 19. PDD TU: http://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/7269-19-pdd

 

19. Petrovské divadelné dni

 

Druhý víkend otvorili domáci herci. Naše slovenské profesionálne vojvodinské divadlo (SVD) pri príležitosti 150. výročia narodenia Branislava Nušića v máji uviedlo premiéru známej komédie tohto velikána srbskej komédiografie Podozrivú osobu, ktorej prvú reprízu si v piatok mohli pozrieť aj návštevníci tohtoročných PDD. Nušića si SVD uctilo aj výstavou nainštalovanou vo foyer divadla, otvorenou úvodom prehliadky.

Daj človeku moc a zistíš akým je... o tom je príbeh Podozrivej osoby vyrozprávaný pred storočím a ktorý je stále aktuálny. Tento náš príbeh vyrozprával a režijne podpísal Alexander Bako zo Starej Pazovy a o scénu sa postaral dramaturg a pesničkár Peter Janků z Bratislavy. Po predstavení tento slovenský umelec v klube VHV usporiadal koncert.

O premiére Podozrivej osoby TU:

http://www.kulpin.net/archiv/22-aktuality/aktuality/6986-groteska-o-tom-ako-sme-zili-a-zijeme

V sobotu večer v Petrovci vystúpili pravidelní hostia PDD - Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, ktoré nám tentoraz ponúklo Dobre rozohranú partiu rakúskeho autora Stefana Vögela. Réžiu predstavenia podpisuje Stanislav Slovák a a dramaturgiu kulpínsky rodák Ján Chalupka. Konverzačná komédia o tom, ako sa ne/vieme hrať, alebo ako to píše v afiši:„Javisková óda na človečinu Stefana Vögela", si nenútene získala petrovské publikum, ktoré s pôžitkom odohralo rozohranú šachovú partiu.

 

19. Petrovské divadelné dni

 

19. Petrovské divadelné dni

 

Dramatická komédia ZDRAV(o) ŽIVOT(e)! / High Life ( Li Mekdugal) Srbského národného divadla z Nového Sadu v réžii Nikolu Zavišića, v nedeľný večer za hodinu a štyridsať minút udržiavala divákov v SVD v komicko-vystrašenom napätí. Štyria herci hrali narkomanov na ťažkých drogách a presvedčivo predviedli ich náladovosť a agresívne správanie.

 

19. Petrovské divadelné dni

 

19. Petrovské divadelné dni

 

Divadlo Commedia, Poprad s predstavením Janko Hraško do posledného miesta vyplnilo veľkú divadelnú sálu. Žiaci z Petrovca a Kulpína si so záujmom a pôžitkom pozreli toto predstavenie. Vo večerných hodinách sa na petrovských doskách hrala Arabská noc Rolanda Schimmelpfenninga. Túto inscenáciu petrovské publikum už pozná. Profesionálny režisér Dušan Bajin, pôvodom z týchto našich končín a pôsobiaci na Slovensku, pre naše slovenské vojvodinské profesionálne divadlo ju režíroval v roku 2005.

 

19. Petrovské divadelné dni

 

19. Petrovské divadelné dni

 

19. PDD uzavrela Arabská noc v predvedení Divadla Akadémie umení v Banskej Bystrici. Budúci herci zahrali absolventskú režijnú prácu študentky Petry Kovalčíkovej.

 

19. Petrovské divadelné dni

 

Katarína Pucovská

Foto: Martin Pucovský

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články