Braxatorisovci

V evanjelickom kostole v Senici /Slovensko, Myjavský seniorát/ pripravili spomienkové stretnutie, venované štyrom generáciám Braxatorisovcov. Bol to otec Ondrej Braxatoris-učiteľ, syn Andrej Sládkovič /vl. menom Braxatoris/- kňaz, spisovateľ a básnik, vnuk Martin Braxatoris – Sládkovičov-kňaz, spisovateľ a pravnuk Pavol Braxatoris-právnik, textár a libretista. Všetkých slovom pripomenul domáci farár Juraj Šefčík.

 

Braxatorisovci

 

Prvá spomienka patrila najmladšiemu z nich Pavlovi Braxatorisovi, narodenému pred 105 rokmi v Senici. Zdedil po svojich predkoch umelecký talent, písal pútavé texty, ktoré zhudobnil známy skladateľ Gejza Dusík. A tak chrámom zneli piesne: Najkrajší kút v šírom svete, Modrá ruža, Dedinka v údolí, Čo sa mi môže stať a tiež jeho najznámejšia Rodný môj kraj. Všetky veľmi pekne zaspievali domáci, ale aj bratislavskí speváci.

 

Braxatorisovci

 

Seničanom je pravdaže najbližší Martin Braxatoris – Sládkovičov, ktorý v Senici pôsobil 42 rokov od roku 1892 až do svojej smrti, ktorej 80. výročie si v tomto roku pripomíname.Pán Šefčík prečítal text, ktorý pri spomienke 40. výročia jeho úmrtia napísala dcéra Mária Jakubéciová. Boli to zaujímavé a aj nevšedné príhody z jeho života, tak, jako ich ona sama videla.

 

Braxatorisovci

 

Keďže v literárnej tvorbe Martina Braxatorisa boli aj texty mnohých nábožných piesní, speváci v závere popoludnia zaspievali aj niektoré z nich.

 

Oľga Zlochová

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články