Braxatorisovci

V evanjelickom kostole v Senici /Slovensko, Myjavský seniorát/ pripravili spomienkové stretnutie, venované štyrom generáciám Braxatorisovcov. Bol to otec Ondrej Braxatoris-učiteľ, syn Andrej Sládkovič /vl. menom Braxatoris/- kňaz, spisovateľ a básnik, vnuk Martin Braxatoris – Sládkovičov-kňaz, spisovateľ a pravnuk Pavol Braxatoris-právnik, textár a libretista. Všetkých slovom pripomenul domáci farár Juraj Šefčík.

 

Braxatorisovci

 

Prvá spomienka patrila najmladšiemu z nich Pavlovi Braxatorisovi, narodenému pred 105 rokmi v Senici. Zdedil po svojich predkoch umelecký talent, písal pútavé texty, ktoré zhudobnil známy skladateľ Gejza Dusík. A tak chrámom zneli piesne: Najkrajší kút v šírom svete, Modrá ruža, Dedinka v údolí, Čo sa mi môže stať a tiež jeho najznámejšia Rodný môj kraj. Všetky veľmi pekne zaspievali domáci, ale aj bratislavskí speváci.

 

Braxatorisovci

 

Seničanom je pravdaže najbližší Martin Braxatoris – Sládkovičov, ktorý v Senici pôsobil 42 rokov od roku 1892 až do svojej smrti, ktorej 80. výročie si v tomto roku pripomíname.Pán Šefčík prečítal text, ktorý pri spomienke 40. výročia jeho úmrtia napísala dcéra Mária Jakubéciová. Boli to zaujímavé a aj nevšedné príhody z jeho života, tak, jako ich ona sama videla.

 

Braxatorisovci

 

Keďže v literárnej tvorbe Martina Braxatorisa boli aj texty mnohých nábožných piesní, speváci v závere popoludnia zaspievali aj niektoré z nich.

 

Oľga Zlochová

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné komentáre

Posledné články