Jubileá našej publicistiky...

...150 rokov slovenskej tlače, 70 rokov Hlasu ľudu, 75 rokov kontinuity slovenských detských časopisov, 65 rokov Nového života, 65 rokov Rádia Nový Sad a 20 rokov Roviny... sú to roky a roky snáh predošlých generácií, ktorým tiež nebolo ani trochu ľahko, pritom im zrejme nepadlo tak ťažko dať na školenie a tlač. Vedeli, že peniaz vložený do vzdelania, - čo predpokladá aj náležitú informovanosť, - je skôr investíciou než trovou. Novinovo-vydavateľská ustanovizeň Hlas ľudu z Nového Sadu si dvojdňovými oslavami uctila túto mimoriadnu snahu našich predkov.

 

ubileá našej publicistiky...

 

V piatok predpoludním v Štúdiu M Novosadského rozhlasu najprv otvorili výstavu pod názvom 150 rokov slovenskej tlače vo Vojvodine autora Vladimíra Valentíka.

 

ubileá našej publicistiky...

 

ubileá našej publicistiky...

 

Nasledovala Medzinárodná vedecko-odborná konferencia na ktorej referáty prečítali početní odborníci z krajiny a zahraničia, medzi ktorými aj Igor Furdík, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý finančne podporil podujatie. Hlasľudovci ho usporiadali v spolupráci s Filozofickou fakultou v Novom Sade a z konferencie vydajú zborník prác. Obsahovať bude 28 referátov a bude ďalším vzácnym dokumentom súčasnosti a doby za nami.

 

Novinárka a členka pracovného predsedníctva Jasmina Pániková a riaditeľ NVU Hlas Ľudu Samuel Žiak

 

Novinárka a členka pracovného predsedníctva Jasmina Pániková a riaditeľ NVU Hlas Ľudu Samuel Žiak

 

V prestávke: predchádzajúci šéfredaktor Michal Ďuga a jeho nástupkyňa Vladimíra Dorčová-Valtnerová

 

V prestávke: predchádzajúci šéfredaktor Michal Ďuga a jeho nástupkyňa Vladimíra Dorčová-Valtnerová

 

„Oči sú zrkadlom duše, tváre mapy vypísané osudom... Pohľadu na hviezdne nebo a ľudskú tvár človeku nikdy dosť..." Slová Ivu Andrića sú inšpiráciou dlhoročného hlasľudovského novinára Ota Filipa, ktorý sa iste aj vďaka novinárčeniu naučil objektívom zachytávať najvravnejšie okamihy na tvárach a v očiach spolubesedníkov ale aj svojich kolegov. Výstavu fotografií Ota Filipa otvoril J.E. Ján Varšo, veľvyslanec SR v Srbsku. Výstava pomenovaná Tváre je nainštalovaná v priestoroch NVU Hlas ľudu v budove Dnevnika v Novom Sade.

 

Autorka textu s Otom Filipom

 

Autorka textu s Otom Filipom

 

V piatok vo večerných hodinách, v priamom televíznom prenose RTV sme mohli sledovať slávnostnú akadémiu, ktorou hlasľudovci pracovne oslávili historické jubileá tlače a Hlasu ľudu: udelili novinárske ceny a vydali (zo seba) „živé noviny", vypočuli si tiež uznania z úst konzumentov ich výrobku, spievali, niekto nahlas niekto v duchu... Dôvody na pospevovanie mali Matej Bzovský, ktorý získal Cenu Hlasu ľudu, Juraj Bartoš – nositeľ prvej novinárskej ceny, Oto Filip odmenený druhou a Jasmina Pániková treťou cenou. Cenu dopisovateľa získal Ján Šuster z Pivnice a Ročnú cenu mládežníckeho časopisu Vzlet Marína Valentíková z Kulpína. Tešili sa aj nositelia jubilejných odmien Vladimír Hudec (25 odpracovaných rokov) a Miroslav Dobroňovský (10-ročná vernosť podniku).

 

Nositeľ  prvej novinárskej ceny Hlasu ľudu Juraj Bartoš

 

Nositeľ prvej novinárskej ceny Hlasu ľudu Juraj Bartoš

 

Oslava významných jubileí 150 rokov slovenskej tlače, 70 rokov informačno-politického týždenníka Hlas ľudu, 75 rokov kontinuity slovenských časopisov pre deti, 65 rokov mesačníka pre kultúru a literatúru Nový život, 65 rokov slovenskej redakcie Rádia Nový Sad a 20 rokov rodinného magazínu Rovina včera pokračovala v Báčskom Petrovci. Pred budovou tlačiarne, či Obzoru, naposledy Neografie, v ktorej dávnejšie utíchol tlačiarenský ruch a ktorý sa rozhučal v troch zmenách majetkovým prevodom do NVU Hlas ľudu, odhalili pamätnú tabuľku na tlačiarenskom stroji a vysadili lipku.

 

Tabuľku na stroji na ktorom je vytlačené prvé číslo Hlasu ľudu (19. októbra 1944) odhalila Anna Tomanová-Makanová

 

Tabuľku na stroji na ktorom je vytlačené prvé číslo Hlasu ľudu (19. októbra 1944) odhalila Anna Tomanová-Makanová

 

Na husliach zahrala Marína Cerovská a texty z prvých čísel Hlasu ľudu prečítal Miroslav Babiak

 

Na husliach zahrala Marína Cerovská a texty z prvých čísel Hlasu ľudu prečítal Miroslav Babiak

 

Nech žije Zornička a Zorničkári! A bude žiť aj vďaka digitálnemu vydaniu všetkých ročníkov a čísel

 

Nech žije Zornička a Zorničkári! A bude žiť aj vďaka digitálnemu vydaniu všetkých ročníkov a čísel

 

Zorničkinu lipu, dovezenú z vlasti našich predkov, spolu zasadili Ján Varšo a šéfredaktor Zorničky Pavel Matúch a pridal sa k nim aj Samuel Žiak

 

Zorničkinu lipu, dovezenú z vlasti našich predkov, spolu zasadili Ján Varšo a šéfredaktor Zorničky Pavel Matúch a pridal sa k nim aj Samuel Žiak

 

Nasledovali krstiny knihy Hodnota tvorcu – portrét spisovateľa Milana Ferka autorky Zory Hudíkovej, ktorá je prvou zahraničnou knihou vytlačenou v tlačiarni teraz pomenovanej HL PRINT, keďže je majetkom Hlasu ľudu.

 

Knihu pokrstili cestovinovými písmenkami a krstným otcom je Ján Varšo

 

Knihu pokrstili cestovinovými písmenkami a krstným otcom je Ján Varšo

 

Prof. PhDr. Andrej Tušer a Zora Hudíková

 

Prof. PhDr. Andrej Tušer a Zora Hudíková

 

Prihovárajúc sa prítomným riaditeľ Žiak vyjadril nádej, že táto udalosť a táto kniha predstavujú začiatok budúcej dobrej spolupráce medzi dvoma krajinami.

 

Hlasľudovci, a my s Vami,  hrdo do stovky a do ďalších rokov!

 

Hlasľudovci, a my s Vami, hrdo do stovky a do ďalších rokov!

 

Katarína Pucovská

Foto: autorka a Martin Pucovský

Komentárov  

0 #1 RE: Jubileá našej publicistiky...Klix 2014-10-19 15:31
70 rokov informačno-politické ho týždenníka Hlas ľudu v znamení: i naravno Džej. A pani Zora preko veze vydala publikáciu či opovrhnete to. Veľmi dobre vieme, že je frendica Žiakova a btw aj pani šéfredaktorkina.
Zaujímavé su tie Ceny hlasľudovské. Vznikli ďalšie kategórie a ani jednu posthumne nezískal V. Dorča. Div. Ale preto jeho a Dorčovej akože zástancovia ani Boh nevie koľkokrát získali či im udelili. Ostatní novinári HĽ si hádam nezaslúžili. Na zamyslenie. A na zamyslenie je aj to, že Cena Vzletu zase sa vzťahuje na kvantitu. Každý rok je laureátom niekto iný. Mohli by ste zmeniť pravidlá "ambiciózny" redaktor Lenhart.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články