Architekt dvoch storočí

V predvečer 145. výročia narodenia Michala Milana Harminca (7. október 1869 Kulpín, Srbsko – † 5. júl 1964, Bratislava) a vo Svetový deň architektúry (6. október) bola prezentovaná prvá monografia o tomto nestorovi slovenskej architektúry. Historici architektúry Jana Pohaničová a Matúš Dulla v nej na 184 stranách s 173 farebnými, 44 čiernobielymi obrázkami a 38 pôvodnými výkresmi približujú zabudnuté príbehy jeho tridsiatich stavieb od Prietrže na Záhorí po Krásnu nad Hornádom na východe a od oravskej Rabče na severe po juhoslovenskú Šaľu. Prezentácie prebiehala v bratislavskom Slovenskom národnom múzeu, ktoré projektoval Michal Milan Harminc, v sieni, ktorá nesie architektovo meno. Na knižnej premiére sa zúčastnili 3 generácie Harmincových potomkov: vnučka, pravnuk a pravnučka, prapravnuk.

 

Foto:  TRIO Publishing

 

Foto: TRIO Publishing

 

Tím autorov a spolupracovníkov: (zľava) prof. Dulla, doc. Vitková, Ing. arch. M. Kováč, doc. Pohaničová, dr. O. Škvarnová, redaktorka knihy, a Braňo Gajdoš, grafik-dizajnér

 

Tím autorov a spolupracovníkov: (zľava) prof. Dulla, doc. Vitková, Ing. arch. M. Kováč, doc. Pohaničová, dr. O. Škvarnová, redaktorka knihy, a Braňo Gajdoš, grafik-dizajnér

 

Osobnosť dvoch storočí, činorodý staviteľ so slovenským národným povedomím a nesmierne plodný architekt - to bol Michal Milan Harminc Narodil sa slovenským rodičom v Kulpíne vo Vojvodine, pôsobil v Budapešti, vo Vysokých Tatrách a v Bratislave. Takmer tristo realizovaných stavieb ho zaradilo k najproduktívnejším stredoeurópskym architektom: v jeho ateliéri vzniklo 60 projektov kostolov, staval bežné i výnimočné stavby: od neho je napríklad najväčšie tatranské sanatórium i tri budovy Slovenského národného múzea. V budove, ktorú projektoval, podpísali Martinskú deklaráciu. Kniha je prvou ucelenou monografiou jeho diela na Slovensku. Na pozadí 19. a 20. storočia môžeme sledovať pozoruhodný životný príbeh staviteľa a architekta na jeho dlhej ceste od historizmov k moderne a funkcionalizmu.

 

Vnučka M. M. Hamrinca Daniela Harmincová, pravnučka Ivana D. Harmincová, na rukách so synom Markom, prapravnukom M. M. Harminca (Foto:  TRIO Publishing)

 

Vnučka M. M. Hamrinca Daniela Harmincová, pravnučka Ivana D. Harmincová, na rukách so synom Markom, prapravnukom M. M. Harminca (Foto: TRIO Publishing)

 

Knihu vyprevadili na cestu k čitateľom tým najtypickejším pre architekta Harminca: kamienkami žuly, mramoru, travertínu a ryolitu, ktoré tak často používal.

Kniha Architekt dvoch storočí vyšla vo vydavateľstve TRIO Publishing a Matej Kováč do nej nafotil vyše 160 súčasných podôb Harmincových stavieb po celom území Slovenska.

Viac o knihe TU: http://www.triopublishing.sk/tree/tree/show/language/sk

 

Komentárov  

+1 #1 Máte záujem o knihu?Magdalena Fazekašová 2014-11-05 23:23
Publikáciu M. M. Harminc - architekt dvoch storočí si môžete objednať na alebo na www.triopublishing.sk za 29,90 €
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články