Tri krále/Badnji dan

Žijeme v krajine, v ktorej je väčšinové obyvateľstvo pravoslávneho vierovyznania a kde sa cirkevné sviatky svätia podľa starého juliánskeho kalendára, avšak s možnosťou oslavy sviatkov aj podľa gregoriánskeho kalendára. Podľa tohto novšieho kalendára dnes je sviatok Zjavenia Krista Pána mudrcom, trom kráľom, ktorí aj keď boli pohanmi, prišli sa pokloniť narodenému Ježišovi. Gašpar, Melichar, Baltazár – to sú tí traja králi, mudrci z východu z ktorých jeden býva znázornený s tmavou pleťou. Tento dnešný sviatok a to, že sa Kristus Pán zjavil trom kráľom, ktorí neboli kresťanmi, ba dokonca líšili sa aj farbou pleti, nás teda vskutku nabáda uctievať si Človeka, alebo inými slovami povedané: usmerňuje k ekumenizmu. O dnešnom dni aj toto: až do 4. storočia sa narodenie Ježiša Krista slávilo 6. januára, a iba neskôr Vianoce boli presunuté na 25. decembra. Kresťania však zachovali 6. január ako slávnosť Zjavenia Pána, ktorú nazývame i sviatkom Troch kráľov.Podľa starého juliánskeho kalendára dnes je Štedrý deň a zajtra sú pravoslávne Vianoce. Kto ich neoslavuje, nech ich uctieva. Iste aj z toho dôvodu je sviatok Troch kráľov práve na Badnji dan.

 

Pálenie “Badnjaka” v Maglići 2014 (Foto: Goran Brdar)

 

Pálenie "Badnjaka" v Maglići 2014 (Foto: Goran Brdar)

 

Podľa juliánskeho kalendára dnes je Štedrý deň alebo Badnji dan. V pravoslávnych chrámoch sa vo večerných a nočných hodinách usporiadajú štedrovečerné alebo polnočné sväté služby Božie a pred kostolmi sa zapália dubové konáre – Badnjak. Oheň je symbolom svetla a tepla, ktoré hreje a zbližuje rodinu. Zajtra je pravoslávny Sviatok narodenia Ježiša Krista, teda Vianoce alebo Roždestvo Hristovo – Božić. V Srbsku je to dňom pracovného voľna. V Belehrade zajtra napoludnie zorganizujú tradičné lámanie vianočného koláča („česnica"), s tromi dukátmi, ktoré 24. – krát usporiada Únia pekárov Srbska.

Neodlučiteľnou súčasťou pravoslávnych Vianoc je totiž špeciálne zhotovený chlieb, tzv. „česnica", ktorú lámu na toľko častí, koľko je v rodine osôb. Pri miesení, do nej dajú striebornú alebo zlatú mincu a komu sa ona dostane, tomu prinesie šťastie na celý rok.

 

Svima koji danas slave Badnje veče:

Нек радост кроз дом тече,

с миром славите Бадње вече.

Нек вам срећом дом заблиста

на рођење Иcyca Христа.

 

Pranostika hovorí, že na Tri krále - o krok dále... a na Tri krále zima stále. Aj keď sa posúvame „o krok dále", čiže dni sa už začínajú dĺžiť, ešte stále sú večeri dosť dlhé, vonku robiť nemožno a to treba využiť na zimné radovánky. Veď, po Troch kráľoch sa začínajú fašiangy – obdobie zábav, karnevalov alebo hoci aj tých starodávnych priadok.

 

Na aké fašiangy si spomína Viera Benková TU:
http://www.kulpin.net/archiv/22-aktuality/aktuality/4279-faiangy-faiangy

 

Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné články