Najkrajšie hložianske záhradky a priedomia v roku 2014

Na začiatku roka združenie ekológov Ekos už roky usporadúva večierok venovaný najkrajším záhradkám a priedomiam v Hložanoch. Ako je to už zabehané v združení (počas programu Slnečná jeseň života respektive Prednovoročného programu) najprv urobia výstavu fotografii záhrad a priedomí, ktoré boli sledované počas troch ročných období – od jari do jesene. Neskoršie na príležitostnom večierku vyhlásia aj najkrajšie záhradky, dvory či priedomia za uplynulý rok. Tak bolo aj vo štvrtok 22. januára. V miestnej kaviarni Pod lipami najprv bola prezentácia škôlky "ANIN VRT" z Báčskeho Petrovca, majiteľky Anny Oberovej. O druhoch drevín a rastlín, ktoré pestujú, ako aj o službách ktoré poskytujú hovorila dipl. ing hortikultúry Majda Adlešić, odborná spolupracovníčka v škôlke.

 

Vo dvore Anny a Juraja Stefanidesovcov

 

Vo dvore Anny a Juraja Stefanidesovcov

 

Potom odznela aj prednáška o výrobe a biologických vlastnostiach rýchlorastúceho druhu stromu PAULOWNIA BELLISSIA a kríkov GOJI BERRY (Godži). Prednášal dipl.ing Milivoje Stefanović, odborný spolupracovník spoločnosti A&S UNION zo Subotice.

V uplynulom roku sa komisia okrem na záhradky a dvory zamerala aj na uličný priestor ale aj detaily buď na priedomí alebo vo dvore. Výstava fotografií bola k dispozícii aj na samotnom večierku. Nainštalovaná bola na troch väčších paneloch a obsahovala približne 70 fotografii. Poznamenala predsedníčka Ekos Viera Turčanová.

 

Odmenení účastníci

 

Odmenení účastníci

 

Aj tohto roku komisia mala nemalú úlohu lebo Hložany patria medzi najupravenejšie dediny takže vyberať bolo ťažko - pochvalu si zaslúžil takmer každý. Samozrejme, že organizátor toto usporadúva s cieľom - nie súťažiť ale povzbudiť či motivovať svojich občanov, aby si zachovávali tento zvyk upravovania či staranie sa najmä aj o uličný priestor pred domom každý podľa svojich možností. V neblahých časoch aké pretrvávajú v našej krajine je ťažko sa venovať všetkému serióznejšie. Vždy sú priority... ale ZE Ekos svojich spoluobčanov, pretože vynaložia úsilie a nie sú ľahostajní voči svojmu životnému prostrediu, každý rok aj odmení dákym darčekom za pomoci sponzorov. Tak bolo i tohto roku. Komisia v zložení Viera Turčanová, Katrin Stupavská a Ondrej Stupavský –Endy sa prechádzala po Hložanoch a prezreli kvetinovú krásu. Jednohlasne sa rozhodla udeliť ďakovné listiny. Inak minuloročný výber sa vyznačoval aj najpočetnejšími kategóriami.

 

Najupravenejšia kompletná záhradka či dvor: Anna a Juraj Štefanidesovci

 

Najupravenejšia kompletná záhradka či dvor: Anna a Juraj Štefanidesovci

 

Cenu za úpravu uličného priestoru niekdajšia časť Pažite / jám / získali Zuzana a Juraj Stupavskovci

 

Cenu za úpravu uličného priestoru niekdajšia časť Pažite / jám / získali Zuzana a Juraj Stupavskovci

 

Cenu pre kvalitný trávnik získali Anna a Ján Štefanidesovci, pre sústavnú údržbu trávnika Jana a Ondrej Dubovskovci, za priedomie vysadené kvetinami Anna a Juraj Štefanides st., za kvetinový dvor a záhradku – Vojvodinský štýl Mária Zahorcová inak najstaršia odmenená, za detaily vo dvore a v záhradkách ďakovné listiny dostali Zuzana a Michal Balážovci, Mariena a Štefan Buzekovci a Anna a Ján Huďanovci.

 

Dvor Anny a Jána Huďanovcov

 

Dvor Anny a Jána HuďanovcovNajkrajšia kvetinová záhradka na rok 2014 podľa posudzovacej poroty titul získala záhradka Anny a Ondreja Benkovcov a pre kompozičné vyriešený uličný priestor Zuzana Kukučková.

 

Najkrajšie hložianske záhradky a priedomia v roku 2014

 

Touto aktivitou sa začína aj ročná bežná činnosť združenia Ekos. Bodku za minuloročnou prácou dajú vo februári výročnou konferenciou.

 

J. Jánova

Foto: V. Turčanová, J. Krasnec

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články