Školská slávnosť v Srbsku

Dňa 27. januára vo všetkých školách v Srbsku sa svätí školská „ slava" Svätého Savu. V súčasnosti sa všeobecne Sv. Sava považuje za zakladateľa srbskej cirkvi, vzdelania a kultúry. O tom niet pochýb a Srbská pravoslávna cirkev dnešný deň označuje červenými písmenami. Pre silný kult Sv. Savu srbské pravoslávie sa niekedy pomenúva „svätosávie". Ide teda o nanajvýš významnú osobnosť a významný cirkevný sviatok, o ktorom mnohí vzdelanci mienia, že patrí len do cirkvi, nie však aj do školy. Zvlášť nie v takejto podobe, ktorá sa posledne praktizuje a ktorá zahŕňa cirkevné obrady. Tie by mali zostať v chrámoch, do školy patrí vzdelanie. To by sa vraj muselo rozdeliť, keďže je Republika Srbsko Ústavou definovaná ako sekulárny a nie cirkevný štát. Podľa názoru združenia „Ateisti Srbska", cirkevnými pravoslávnymi obradmi v školách a nútením žiakov v nich sa zúčastňovať, sa porúša právo slobody viery. Toto združenie tiež hodnotí, že sa takýmto spôsobom žiakom natíska svätenie sviatku dominantnej a privilegovanej cirkvi v Srbsku.

 

Oslava školskej slávnosti sa dnes konala aj v Selenči (foto Juraj Beredi-Ďuky)

 

Oslava školskej slávnosti sa dnes konala aj v Selenči (foto Juraj Beredi-Ďuky)

 

Vo všetkých školách sa pri príležitosti dnešného dňa spievala Svätosavska hymna, organizovali sa rôzne programy, súčasťou ktorých boli slávnostné piesne a básne, výstavy literárnych a výtvarných prác venovaných osobnosti svätého Savu.

 

Dnes v selenčskej základnej škole (foto Juraj Beredi-Ďuky)

 

Dnes v selenčskej základnej škole (foto Juraj Beredi-Ďuky)

 

Svätý Sava, vlastným menom Rastko Nemanjić (1174 – 1236) bol významným organizátorom cirkevného a národno-kultúrneho života, vplyvným diplomatom a prvým srbským arcibiskupom. Spolu s otcom Stefanom Nemanjom obnovili kláštor Chilandár a zostavil aj obsiahlu zbierku cirkevných zákonov.

Podobný článok:
http://www.kulpin.net/archiv/22-aktuality/aktuality/6595-svaety-sava

 

Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Jozef Podhradský (1823 – 1915)

Tento náš smutný svet

Tento náš smutný svet je háj osikový,
nie je v ňom tichučkej hodiny života.
Obor zeme našej je veľký cintorín. –
Nič nie je peknejšie jak keď anjel v prachu
s osudom bojujúc na hroboch víťazí.

A v tom sveta jasne

A v tom sveta jasne
v tom plamennom mori
čo vlastne je krásne?
....
Večne krásne jest:
Život! V živote – perla večnosti sôvesť:
jediná nemrie, nehasne...

 

Posledné komentáre

Posledné články