Školská slávnosť v Srbsku

Dňa 27. januára vo všetkých školách v Srbsku sa svätí školská „ slava" Svätého Savu. V súčasnosti sa všeobecne Sv. Sava považuje za zakladateľa srbskej cirkvi, vzdelania a kultúry. O tom niet pochýb a Srbská pravoslávna cirkev dnešný deň označuje červenými písmenami. Pre silný kult Sv. Savu srbské pravoslávie sa niekedy pomenúva „svätosávie". Ide teda o nanajvýš významnú osobnosť a významný cirkevný sviatok, o ktorom mnohí vzdelanci mienia, že patrí len do cirkvi, nie však aj do školy. Zvlášť nie v takejto podobe, ktorá sa posledne praktizuje a ktorá zahŕňa cirkevné obrady. Tie by mali zostať v chrámoch, do školy patrí vzdelanie. To by sa vraj muselo rozdeliť, keďže je Republika Srbsko Ústavou definovaná ako sekulárny a nie cirkevný štát. Podľa názoru združenia „Ateisti Srbska", cirkevnými pravoslávnymi obradmi v školách a nútením žiakov v nich sa zúčastňovať, sa porúša právo slobody viery. Toto združenie tiež hodnotí, že sa takýmto spôsobom žiakom natíska svätenie sviatku dominantnej a privilegovanej cirkvi v Srbsku.

 

Oslava školskej slávnosti sa dnes konala aj v Selenči (foto Juraj Beredi-Ďuky)

 

Oslava školskej slávnosti sa dnes konala aj v Selenči (foto Juraj Beredi-Ďuky)

 

Vo všetkých školách sa pri príležitosti dnešného dňa spievala Svätosavska hymna, organizovali sa rôzne programy, súčasťou ktorých boli slávnostné piesne a básne, výstavy literárnych a výtvarných prác venovaných osobnosti svätého Savu.

 

Dnes v selenčskej základnej škole (foto Juraj Beredi-Ďuky)

 

Dnes v selenčskej základnej škole (foto Juraj Beredi-Ďuky)

 

Svätý Sava, vlastným menom Rastko Nemanjić (1174 – 1236) bol významným organizátorom cirkevného a národno-kultúrneho života, vplyvným diplomatom a prvým srbským arcibiskupom. Spolu s otcom Stefanom Nemanjom obnovili kláštor Chilandár a zostavil aj obsiahlu zbierku cirkevných zákonov.

Podobný článok:
http://www.kulpin.net/archiv/22-aktuality/aktuality/6595-svaety-sava

 

Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

VIERA BENKOVÁ

Novoročná zrkadlová sieň

1. ...
večer predčitujem z nebeskej oblohy
nedosnívané príbehy o živote ľudí...

2. Novoročný vinš

úctivo pristúp k bráne na básni,
postoj pri nej, v pokore a bázni;
nech sa Ti aspoň vo sviatočné dni,
ak nie vždycky a všade,
z dôvery a lásky otvorí;

3. Nový rok...

dni sú sťa dlhý
korálkový náhrdelník,
ktorý nám podaroval čas...

(úryvok)

 

Posledné komentáre

Posledné články