Žena

Toto bude úvaha zo ženského uhla a presne o tom, že žena je krkom svojho muža. A nielenže musí otáčať manželovu hlavu v správnom smere, ale ho musí aj napomínať a krotiť. Ešte dávno Voltér povedal: Je nad slnko jasnejšie, že Boh stvoril ženu, aby skrotil muža. Či tak, či onak, sme mužom potrebné. A to, ako veľmi je žena dôležitá aj cirkvi, prízvukoval napríklad aj pápež Ján Pavol II, ktorý povedal: Cirkev ďakuje za všetky ženy a za každú osobitne.

 

Žena

 

Potrebné sme mužom, rodine, cirkvi, svetu...Obdarené sme predovšetkým darmi rodiť, vychovávať deti, viesť rodinu...To sa donedávna od žien takmer výlučne aj očakávalo, ale... dnes už máme rovnoprávnosť. Musíme sa nielen starať o rodinu, lež sa aj dokazovať v zamestnaní a pasovať sa aj v tvrdom mužskom svete. Kým to všetko zvládneme a dáme na správne miesto, vie nás to veľmi vyčerpať.

Jednou z našich úloh by preto malo byť: naučiť sa žiť v našej ženskej energii. V tomto mužskom svete sme sa posunuli viac do mužskej energie. A stojí nás to veľa síl, pretože sa snažíme byť zároveň ženami aj mužmi. Ale, uvedomme si: žena nikdy nebude taký dobrý muž ako je ním sám muž. Jednoducho to nefunguje. Ak potom nemôžeme byť takými dobrými mužmi, ako sú oni sami, či by sme to nemali nejako posunúť trochu viac v náš prospech? Emancipácia bol normálny vývinový krok pri získavaní rovnoprávneho postavenia. Lenže rovnoprávny neznamená rovnaký. Nemôžeme byť rovnaké ako muži. Sme predsa ženy! Netvárme sa chlapsky tvrdo, radšej sa milo usmievajme.

 

Žena

 

Nechajme mužov nech sú mužmi, nech sú veľkí, vyšší, dôležitejší, nech sú tou hlavou, je to aj pre nich dôležité, a keď im necháme ten pocit, že sú hlavou – teda tým vyšším, muži sa nám odplatia, aby rozžiarili naše oči. Dovoľme im to, ak nie natrvalo, aspoň v tento dnešný sviatok žien.

Muž je vo svojej podstate tvor egoistický. Keď to niekde spomenieme, typická reakcia vie byť: "Ja som si myslela, že len ten môj". V podstate, on si niektoré veci iba nedokáže domyslieť. Preto, keď od muža niečo chcete, povedzte mu to jasne a úplne konkrétne...

No, samozrejme, nie sme ani my ženy ideálne. Jeden manžel povedal: - S mojou ženou sa vždy držíme za ruky. Keby som ju pustil, ihneď by išla nakupovať. A máme aj niektoré iné, pre muža nepochopiteľné... ale o tom tentoraz nebudeme.

V každom prípade: Nič tak neskrášli ženu ako zopár koňakov... v žalúdku muža.Všetkým ženám a aj mužom šťastný a usmievavý 8. marec!

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné články