Milosrdný anjel?

Dnes si pripomíname 16 rokov od začiatku leteckých útokov NATO na Juhoslovanskú zväzovú republiku (JZR/SRJ), ktoré trvali 78 dní a ktoré Vláda SRJ, ale aj mnohí iní nazvali agresiou. To, že skutočne išlo o agresiu, vieme najlepšie my tuná všetci, aj keď ten náš „kríž a trest" spred 16 rokov, zahraničie vnímalo a dodnes vníma všelijako. Nevedia oni, to čo my vieme a ani potuchy nemajú, ako hrôzostrašne hučia bombardéry. Počas 11 týždňov lietali nám nad hlavou dňom a nocou, vykonali 2 300 leteckých náletov, teda asi 30 denne. Kiežby svet ani nezvedel, ako je to spať v strehu, s jedným otvoreným okom a jedným uchom načúvať. A keď je hukot už blízko, rýchlo sa bežať niekam skryť, aj keď s vedomím, že sa pred silnými bombami a žiarením nemožno ukryť. Krátky, nemý, 5 minútový dokument o leteckých útokoch na našu krajinu, grécka ZorbasTV potiahla iba hudbou Gorana Bregovića:

 

 

Dôvodom na začiatok útokov údajne boli tvrdé zákroky srbských jednotiek proti albánskym separatistom na Kosove. Vo Vojvodine a v Novom Sade, ktoré sú stovky kilometrov vzdialené od Kosova, ktoré sa považujú za Európu v malom, keďže tu žije 27 národných spoločenstiev, ktoré s tými dôvodmi a zámienkou za NATO agresiu nemali takmer žiaden súvis, „milosrdný anjel" nemilosrdne zničil mnohé významné objekty a v Novom Sade zbúral aj všetky mosty cez Dunaj.

 

 

Počas vojenskej operácie nazvanej Milosrdný anjel NATO zhodilo na územie SRJ asi 420.000 projektilov, teda asi 5.400 denne ako aj 37.000 kazetových bômb a tiež zakázanú zbraň - muníciu s obsahom ochudobneného uránu.

V útokoch na SRJ, čiže predovšetkým na užšie Srbsko a Vojvodinu bombardovaním boli zbúrané alebo poškodené objekty, cesty, trate, mosty... školy, zdravotné ustanovizne, budovy štátnych médií v Novom Sade a Belehrade, pamätníky... Škoda sa hodnotí na 30-100 miliárd dolárov. Podľa písania rôznych zdrojov, za 11 týždňov zahynulo 1.200-2.500 osôb.

Nálety sa skončili 10. júna prijatím rezolúcie číslo 1244 na pôde Bezpečnostne rady OSN.Nálety sa skončili, Srbsko bolo zbúrané, krajina hmotne a morálne zdevastovaná... a odškodné sa jej dodnes nedostalo.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články