ZŠ J.A.Komenského v Kulpíne

V roku 2015 Kulpínčania oslavujú 270 rokov založenia súčasného Kulpína. V minulom roku jubilovala kulpínska škola Jána Amosa Komenského, ktorá si pripomenula 260 rokov začiatku práce prvej srbskej školy a 225 rokov dvojjazykovej výučby, čiže začiatku výučby aj po slovensky. Pri príležitosti významného jubilea, vlani oslavy Dňa školy prebiehali nie iba jeden deň, lež celý týždeň a keďže sa taký spôsob osvedčil a keďže je aj tento rok pre Kulpínčanov nanajvýš významný, s celotýždennými oslavami pokračovali aj tohto roku. Oslavy sa začali v pondelok 23. marca 2015, keď sa začínal aj ktovie-koľký štrajk zamestnancov v školstve. V kulpínskej škole neštrajkovali, robili vskutku predĺžene a celý týždeň nadčasy zaznamenával celý kolektív učiteľov a žiakov. Prvý oslavný deň bol venovaný najmladším a tie ďalšie dni už patrili vyšším ročníkom. Hostí na oslavách denne vítala riaditeľka školy Jovanka Zimová. Dnes oslavy vrcholili.

 

ZŠ J. A. Komenského v Kulpíne

 

ZŠ J. A. Komenského v Kulpíne

 

ZŠ J. A. Komenského v Kulpíne

 

Oslavy Dňa školy v Kulpíne boli venované nielen kulpínskym udalostiam, ale aj našim významným osobnostiam: reformátorovi srbského jazyka Vukovi Karadžićovi a kodifikátorovi slovenského spisovného jazyka Ľudovítovi Štúrovi, ktorého dvojsté výročie narodenia si pripomíname v tomto roku. Na oslavách sa zúčastnili aj zahraniční hostia a počas piatich dní svoju činnosť predstavili sekcie: prírodno-matematické, humanitné, literárne, divadelné, recitátorské, novinárske, ekologické... knižnica, chór, šachisti, športovci...Zahrali sa spolu, spolu prezentovali čo sa naučili a spolu si dokonca aj zmerali fyzickú zdatnosť, keď sa v dnešných športových zápasoch stretli tímy učiteľov a žiakov. Výsledky neboli dôležité.

 

ZŠ J. A. Komenského v Kulpíne

 

ZŠ J. A. Komenského v Kulpíne

 

ZŠ J. A. Komenského v Kulpíne

 

Prvá pravoslávna kulpínska základná škola bola založená roku 1754. O 35 rokov neskôr, teda v roku 1789 začala s prácou aj slovenská škola pôsobiaca v rámci slovenskej evanjelickej cirkvi.

 

ZŠ J. A. Komenského v Kulpíne

 

ZŠ J. A. Komenského v Kulpíne

 

ZŠ J. A. Komenského v Kulpíne

 

Časom a rozvojom školstva, kulpínska škola prechádzala rôznymi vývojovými fázami. V súlade so školskými reformami, škola trvala najprv štyri roky, potom šesť, a prvá osemročná škola sa formovala roku 1951. Od roku 1960 v kulpínskej škole paralelne prebieha dvojjazyková výučba v zmiešaných triedach, aj v srbskom aj v slovenskom jazyku a od roku 1993 sa formujú osobitné oddelenia v srbskej a v slovenskej vyučovacej reči.

 

ZŠ J. A. Komenského v Kulpíne

 

ZŠ J. A. Komenského v Kulpíne

 

ZŠ J. A. Komenského v Kulpíne

 

Do roku 1983 v Kulpíne nejestvovala spoločná školská budova, ale sa vyučovanie konalo na viacerých miestach, presnejšie jestvovalo až šesť objektov s jednou alebo viacerými učebňami. Roku 1983 vybudovaná bola nová školská budova.

 

Katarína Pucovská

Foto Martin Pucovský

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články