Vaskrs – Veľká noc

Pravoslávni veriaci oslavujú sviatok vzkrsnutia nového života. Sviatok životného začiatku, radosti, energie, žehnania a nádeje... Sviatok nad sviatkami. Symbol viery v krajší zajtrajšok. Prvým dňom tohto sviatku je nedeľa, ktorá je v pravoslávnych kalendároch označená ako Vaskrsenje Gospoda Isusa Hrista – Vaskrs (Vzkriesenie Pána Ježiša Krista – Vzkrs, resp. Veľká noc).

Druhý sviatočný deň je Vaskrsni ponedeljak (Veľkonočný pondelok) a po ňom nasleduje Vaskrsni utorak (Veľkonočný utorok) a všetky tieto tri dni sú označené červenou farbou. Na rozdiel od gregoriánskeho kalendára, podľa pravoslávneho juliánskeho kalendára veľkonočné sviatky trvajú 3 dni a sviatkom je aj utorok po Veľkej noci. Dni pracovného voľna v Srbsku sú od pravoslávneho Veľkého piatka po Veľkonočný pondelok. Pravoslávny veľkonočný pozdrav znie: Hristos Vaskrse!

 

Vaskrs  – Veľká noc

 

Pred týždňom pravoslávni veriaci oslávili Cveti čiže Kvetnú nedeľu, ktorej predchádzala Lazarova sobota (Vrbica). Zelené vŕbové prútiky sa podľa pravoslávneho učenia posväcujú v kostole po večerných bohoslužbách na Lazarovu sobotu, ktorá má práve preto pomenovanie Vrbica.

 

Vaskrs  – Veľká noc

 

Kvetná nedeľa pripomína triumfálny príchod Ježiša Krista medzi vítajúce davy v Jeruzaleme a v kalendári Srbskej pravoslávnej cirkvi (SPC) Kvetná nedeľa je zapísaná ako Ulazak Gospoda Isusa Hrista u Jerusalim – Cveti (Vstup Pána Ježiša Krista do Jeruzalemu – Kvetná nedeľa). Aj v tento deň sa do kostolov nosia zelené vetvičky, ktoré kňaz posvätí a veriaci si ich dávajú doma na obrazy alebo drevené hrady na povale, aby bol dom chránený pred bleskami.

 

Srbský pravoslávny kostol v Kulpíne

 

Srbský pravoslávny kostol v Kulpíne

 

Zelený štvrtok je prvý z troch dní, ktoré v kalendári SPC majú prívlastok „veľký": Veliki četvrtak (Veliko bdenije) -Veľký štvrtok (Veľké bdenie), Veliki petak - Raspeće Hristovo (Veľký piatok – Ukrižovanie Kristovo) a Velika subota, resp. Biela sobota.

 

Srbský pravoslávny kostol v Kulpíne

 

Srbský pravoslávny kostol v Kulpíne

 

Vstúpeniu Krista Pána na nebo, čiže Vaznesenje Gospoda Isusa Hrista – Spasovdan, je rovnako ako aj Veľká noc, pohyblivý sviatok a oslavuje sa 40 dní po Veľkej noci. Kulpínsky pravoslávny kostol je zasvätený práve tejto udalosti a preto v Kulpíne na Spasovdan býva pravoslávna dedinská „slava". V tomto roku Spasovdan pripadá na 21. máјa.

 

Katarína Pucovská

Foto: Martin Pucovský

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články