Prvý lokálny rozhlas a gitariáda

Rádio Kysáč začalo s prácou 1. mája roku 1965. Bola to prvá lokálna rozhlasová stanica vo Vojvodine, a k tomu slovenská. O 10 rokov neskôr, v dňoch 4. - 6. apríla 1975 v Kysáči prebiehala Gitariáda 75. Rádio-televízia Belehrad (RTB) vydala z nej gramoplatňu Gitarijada Vojvodine KISAČ '75. Na jej obálke sa uvádza, že je to prvá oficiálna vojvodinská gitariáda.

 

Z 23 prihlásených skupín porota zvolila 7 pre finálový večer, ktoré potom boli nahrané aj na platni

 

Z 23 prihlásených skupín porota zvolila 7 pre finálový večer, ktoré potom boli nahrané aj na platni

 

Oslavy polstoročia rozhlasu a štyridsiatky gitariády už štartovali. Začali sa 4. apríla, v deň kedy sa pred štyrmi desaťročiami uskutočnilo v poradí druhé Stretnutie vokálno-inštrumentálnych súborov, ktorému bola venovaná veľká publicita a ktoré RTB pri vydávaní gramoplatne uviedla ako prvú vojvodinskú gitariádu.

 

Na gramoplatni je 8 piesní skupín: Peščani sat, Proces, Sani, KUD, Koren, Nelija, Cvrčak i mravi a Omega

 

Na gramoplatni je 8 piesní skupín: Peščani sat, Proces, Sani, KUD, Koren, Nelija, Cvrčak i mravi a Omega

 

Organizátorom gitariády bola Miestna konferencia Zväzu mládeže v Kysáči a podujatie bolo súťažného rázu. Na prvej gitariáde sa zúčastnilo 11 bitových vokálno-inštrumentálnych súborov z Nového Sadu, Starého Bečeja, Báčskeho Petrovca, Báčskej Palanky, Kaća a Kysáča a o rok neskoršie, na druhú, a žiaľ aj poslednú gitariádu, sa prihlásilo až 23 skupín. Spoluorganizátormi boli Mládežnícka redakcia RNS, slovenský ilustrovaný časopis pre mladých Vzlet a Kultúrno-informačné stredisko Kysáč.

 

Spomienka na gitariádu v Kysáči po 40. Rokoch (Foto: Dušan Tordaj)

 

Spomienka na gitariádu v Kysáči po 40. Rokoch (Foto: Dušan Tordaj)

 

Na Bielu sobotu 4. apríla 2015 bola tribúna v Slovenskom národnom dome, na ktorej si zaspomínali na gitariádu. Ďalšie dva - tri menšie koncerty by mali predchádzať galakoncertu, ktorý plánujú usporiadať v prvý júlový víkend na ihrisku FK Tatra.

 

Foto: www.kic-kisac.co.rs

 

Foto: www.kic-kisac.co.rs

 

Rádio Kysáč začalo pôsobiť ako Mládežnícka rozhlasová stanica Kysáč, na stredných vlnách 191,7 metra. Povolenie dostalo v Belehrade vo Zväzovom sekretariáte dopravy a spojov. Bola to prvá lokálna rozhlasová stanica vo Vojvodine. Iniciátorom založenia bol Ján Lomen, ktorý bol i jej úradujúcim riaditeľom a organizátorom. Prvým hlavným a zodpovedným redaktorom bol Pavel Grňa, ktorého onedlho vystriedal Michal Naď. Hlásateľom bol Milan Súdi a technikom Vladimír Kardelis. Kysáčsky rozhlas ako informačný prostriedok občanov Kysáča pôsobí v rámci Kultúrno-informačného strediska. Viac TU: http://www.kic-kisac.co.rs/wp/?page_id=158

Pri príležitosti jubilea rozhlasu vydajú zborník prác a na 103,8 MHz Rádio Kysáč vysiela staré archívne nahrávky. Pre ťažkú ekonomickú situáciu tento najstarší vojvodinský lokálny rozhlas toho času nemá žiadneho zamestnanca a vysiela program iba vďaka desiatke honorárnych spolupracovníkov.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články