Rádio Petrovec... odpočítavanie?

Privatizačný proces mediálnej sféry sa blíži ku koncu. Silou najnovších zákonov, ktoré sú platné ani plný rok, do 1. júla 2015 média vo vlastníctve štátnych štruktúr (okrem RTS a RTV) majú byť privatizované. Tak hovoria zákony. Nejestvujú výnimky, ani také, ako je petrovský rozhlas, ktorý má v tomto roku 48 rokov a je jediné čisto slovenské menšinové rádio.

 

Rádio Petrovec... odpočítavanie?

 

Rádio Petrovec... odpočítavanie?

 

Nejestvujú teda výnimky, čiže podzákonné akty, ktoré by z tohto procesu vyňali, napríklad menšinové média, alebo média, ktoré vysielajú, či píšu aj v menšinovom jazyku. Ihneď by mohla nasledovať poznámka, že je to priame ohrozovanie získaných menšinových práv. Ale štát si to dobre rozmyslel a budúcim majiteľom prikázal, že nesmú 5 rokov meniť jestvujúcu programovú schému, čiže musia zachovať obsahy aj v menšinovom jazyku. Rovnaké platí ja pre zamestnancov. Teda, všetko je veľmi jasné. Ibaže...

 

Rádio Petrovec... odpočítavanie?

 

Rádio Petrovec... odpočítavanie?

 

Rádio Petrovec má v tomto roku 48 rokov. Sídli v priestoroch, ktoré sú vo vlastníctve obce, má relatívne zastaranú techniku, 4 zamestnancov (+ spoločného účtovníka s knižnicou a SVD) a je jediné rádio, ktoré program vysiala v slovenčine, teda je to jediné SLOVENSKÉ menšinové lokálne rádio.

 

Rádio Petrovec... odpočítavanie?

 

Rádio Petrovec... odpočítavanie?

 

Vzhľadom na nízku hospodársku vyspelosť prostredia, fungovanie tohto rádia na ekonomickom podklade je nemožné, okrem ak väčšinu zamestnancov nepošlete na úrad práce. Alebo, ak Rádio Petrovec nekúpi dáky filantrop, 1 júla by silou zákona malo prestať vysielať, čiže malo by zaniknúť.

 

Rádio Petrovec... odpočítavanie?

 

Rádio Petrovec... odpočítavanie?

 

Bol pokus o presun zakladateľských práv nad Rádiom Petrovec z obce na Národnostnú radu, ale znovu podľa zákona sa to nedá. Národnostná rada prevziať Rádio Petrovec nemôže, ale môže založiť ustanovizeň, hospodársku spoločnosť, eventuálne nadáciu s cieľom rozvoja informovania v menšinovom jazyku. Otázka? Môže NRSNM znovu založiť médium, ktoré by sa volalo Rádio Petrovec? Touto otázkou sa zaoberá aj Výkonná rada NRSNM, ale nateraz bez odpovede. Bez odpovede sú aj výborníci obec Báčsky Petrovec, ktorí na poslednom zasadnutí Zhromaždenia obce (24.4.) pri bode o Rádiu Petrovec nepovedali ani jedno jediné slovo.

A tak zostáva niečo čo sa volá nádej.

Optimisti aj naďalej veria, že menšinové média budú v posledný moment vyňaté z privatizácie. Keby aj,... ale ako sa budú financovať? Samostatne neprežijú.

 

Rádio Petrovec... odpočítavanie?

 

Rádio Petrovec... odpočítavanie?

 

Územné jednotky majú v druhej polovici roka povinnosť vypísať súbeh na financovanie programu už predpokladane privatizovaných médií. (???) Znamená, že aj obce budú musieť dávať peniaze, nie na platy, údržbu, techniku... ale na programové obsahy. Vzhľadom na prvotný zámer privatizácie, a to je zamedzenie vplyvu lokálnej politiky na redakčné obsahy, je priam povážlivé, čo a v akej sume sa bude podporovať.

Rádio Petrovec... odpočítavanie.

 

Ján Černák

Foto Martin Pucovský

 

Komentárov  

+1 #1 Kto kupuje radio?Ciefko 2015-05-01 07:39
Divani sa po Petrovci ze radio idu kupit Bohusovci s Marcokom. Obecnie a pokrajinskie volby sa tu a nacim sa reklamovat.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články